Новини України та світу

Зміни до енергетичного законодавства: Як тепер імпортуватимуть електроенергію

Зміни до енергетичного законодавства: Як тепер імпортуватимуть електроенергію

Джерело: 112.ua

Оригінал на сторінці Андрія Геруса в Facebook

Цього тижня парламент вніс зміни до енергетичного законодавства, якими зробив ринок електроенергії трошки більш відкритим та конкурентним.

Було знято чинне обмеження, що імпорт електроенергії із країн, які не є сторонами Енергетичного співтовариства, може здійснюватися лише на ринок “на добу наперед” (двосторонні договори були заборонені).

На сьогодні електроенергетика України функціонує у режимі двох островів: Бурштинський енергоострів та ОЕС України. ОЕС України з’єднана із Молдовою, Білоруссю та Росією.

Молдова є дефіцитною й іноді бере електроенергію з України. Імпорту із РФ немає, хоча формально вже давно дозволено (думаю, і не буде). Імпорт із Білорусі вже є – на наш ринок “на добу наперед”.

Вся ідея змін – дозволити поставки із Білорусі також за двосторонніми договорами. Білорусь вже сьогодні експортує електроенергію у країни Прибалтики та в Україну.

Зміна законодавства вплине на обсяги поставок несуттєво (можливо, на 10%-15%), бо вже сьогодні всі доступні обсяги імпортуються в Україну на ринок “на добу наперед”, а це біля 300 МВт (загальне споживання ОЕС України біля 18 тисяч МВт).

Кого зачепить такий закон?

“Енергоатом” 90% своєї електроенергії віддає для покриття “зелених” тарифів та тарифів для населення. Решту 10% продає на ринку “на добу наперед”. У сегменті двосторонніх договорів участі не бере.

Компанії теплової генерації (ДТЕК, “Центренерго”, “Донбасенерго”) до 70% своєї електроенергії продають за двосторонніми договорами. Компанія ДТЕК контролює біля 70% сегменту двосторонніх договорів.

Всі охочі купити за двосторонніми договорами зараз змушені купувати лише у цих трьох компаній. Тепер можна буде законтрактуватись і на білоруську електроенергію. Очевидно, це не подобається деяким “немонополістам”, бо доведеться трошки більше конкурувати.

Але якщо наш немонополіст буде знижувати ціни, то впевнений, всі украінські споживачі будуть купувати у своїх рідних.

Ширший вибір з купівлі електроенергії отримує кожен споживач: “Київводоканал”, хімзавод, металургійний комбінат або хлібопекарня.

На сьогодні вже є трейдери, які купують електроенергію у Білорусі, зокрема НАК “Нафтогаз України”. Тепер вони зможуть продавати її не тільки на ринок “на добу наперед”, але і напряму за двосторонніми договорами продавати її своїм клієнтам. Це покращує функціональність та ліквідність ринку.

Приблизно таким чином у 2005 році демонополізували ринок нафтопродуктів, хоча, очевидно, український нафтопереробний завод хотів би, щоб імпорт бензину та дизелю із Білорусі був заборонений.

Це рішення також важливе зараз напередодні опалювального періоду, адже запаси вугілля на складах у нас нижче майже на 50%, аніж рік тому. Чому немонополісти створюють напругу напередодні холодів – це ще одне питання. Але не реагувати на це ми не можемо.

Спасибі усім колегам, які підтримали це рішення. Також спасибі тим, хто був проти, ця інформація також корисна та повчальна для правильного розуміння ситуації вже на старті.

Також спасибі всім ідеальним фракціям та депутатам, які самовіддано борються із монополістами та олігархами у “Фейсбуці”, але не під час голосування у парламенті.

Це лише один невеличкий крок задля демонополізації ринку, працюємо над наступними. Але передвиборчі обіцянки щодо демонополізації енергетики обов’язково будемо виконувати.

Андрій Герус

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua

Close