Новини України та світу

Зеленський хоче перезапустити судову реформу: що насторожує в діях президента

Зеленський хоче перезапустити судову реформу: що насторожує в діях президента

– Зазвичай, такі серйозні законопроєкти, які привертають увагу суспільства й викликають дискусії, фракція намагається розробляти свої пропозиції, аби потім їх відстоювати на засіданні комітету.

– Через два тижні всі мають подати свої поправки, які надалі будуть розглядати в комітеті. Зазвичай, все відбувається так, що самі секретаріат комітету сам опрацьовує ці поправки та вже пропонують поради – які поправки слушні, а які ні.

– Чим відрізняється це скликання Верховної Ради від попередніх? У всіх комітетах переважно більшість має одна партія – “Слуга народу”. Тому їм не потрібно чиїхось голосів, щоб прийняти рішення у комітеті.

Чи може Верховна Рада перезавантажити Вищу раду правосуддя?

– Тут питання дещо дискусійне, тому що Вища кваліфкомісія і Вища рада правосуддя – вони різні за своїм статусом, тому що ВККС утворена законом, який може зробити з нею все, що хоче – перезавантажити, змінити кількість членів тощо.

– Натомість Вища рада правосуддя згадується в Конституції, строк повноваження її членів теж визначений в Конституції, тому є питання, чи можна звичайним законом припинити її повноваження.

Мовчанка Зеленського насторожує

– Деякі правники наголошують, що це можна зробити лише законом про внесення змін до Конституції. Можливо це і правильно, але тут є питання до президента, який може внести такий закон на розгляд парламенту – чому він готовий оновлювати ВККС і водночас не вносить жодної пропозиції щодо ВРП. Хоча, ми бачимо, що зміни до Конституції в цьому парламенті голосуються дуже легко.

Тобто ця мовчанка з боку президента викликає якісь переживання в громадськості. Бо виглядає так, що Вищу раду правосуддя вирішили поки залишити в спокої і це ще більше насторожує. Бо законопроєкт №1008 повністю підпорядковує ВККС неоновленій ВРП,
– наголосив Степан Берко.

– Тобто фактично це буде допоміжний орган при старій ВРП. Тоді виникає питання – для чого тоді його оновлювати, якщо не буде жодних самостійних повноважень.

Чи можуть перекваліфікувати Верховний Суд?

– У законопроєкті пропонується зменшити кількість суддів Верховного Суду з 200 до 100. І фактично визначити, хто з цих двохсот суддів потрапить до нового Верховного Суду, це має вирішити ВККС.

Зеленський хоче перезапустити судову реформу: що насторожує в діях президента

– Таке рішення викликає сумніви, тому що фактично, відсіюючи хороших і відкидаючи поганих суддів, може призвести до того, що до ВС потраплять тільки лояльні до нової влади судді. Поприте, що зараз там 44 недоброчесних суддів. Нема гарантій, що вони туди не потраплять.

Як прийняття цього законопроєкту вплине на загальну ситуацію в Україні?

– В першу чергу і ВРП і ВС, які донедавна контролювалися попереднім президентом і його політичною силою, у зв’язку з цим законом, стануть підконтрольні новому президенту з його політичною силою.

Більше – дивіться у програмі.

Джерело Телеканал новини «24»
28.09.2019

Close