Новини України та світу

Як розбагатіти на “яблуках”: В Україні з’явилася можливість купувати акції Apple

На “Українській біржі” стартували торги акціями найбільшої американської компанії Apple. Купувати і продавати цінні папери можна у гривні, а отримувати регулярні дивіденди від своїх інвестицій українці зможуть у доларах. І хоча через велику кількість операційних витрат ” дорогою” до України вартість акцій на 10% вище, ніж на американській фондовій біржі NASDAQ, стрімке зростання акцій Apple дуже швидко “відбиває” ці додаткові витрати

Джерело: 112.ua

Як розбагатіти на "яблуках": В Україні з'явилася можливість купувати акції Apple

На “Українській біржі” стартували торги акціями найбільшої американської компанії Apple. Купувати і продавати цінні папери можна у гривні, а отримувати регулярні дивіденди від своїх інвестицій українці зможуть у доларах. І хоча через велику кількість операційних витрат ” дорогою” до України вартість акцій на 10% вище, ніж на американській фондовій біржі NASDAQ, стрімке зростання акцій Apple дуже швидко “відбиває” ці додаткові витрати

Солідне звання акціонера технологічного гіганта Apple тепер може отримати кожен українець: 30 липня “Українська біржа” провела першу операцію з продажу “яблучних” цінних паперів. 95 перших акцій купило ТОВ “Компанія з управління активами “Їв.Ді.Ассет Менеджмент” у компанії “БТС Брокер” – депозитарної установи, яка й була ініціатором обертання іноземних акцій на українському фондовому ринку.

Ціна однієї акції в гривні становить 5792 грн (за курсом НБУ — 231,62 дол.), при цьому на американській біржі NASDAQ на той момент вартість становила 208,78 дол. за штуку. Таку різницю учасники ринку пов’язують з дорожнечею операційних витрат при купівлі акцій на іноземних біржах і конвертацією національної валюти. “Так, “Розрахунковий центр”, який акумулює всі банківські операції в Україні, за одну операцію бере фіксовану суму — 300 грн. Причому не має значення, купуєте ви одну акцію чи десять, — сума однакова. Тобто що менше пакет акцій, то більше зрештою витрат. Європейський брокер “Exante” додатково бере 2 центи за купівлю однієї акції. Також комісію беруть і біржі. Крім того, щоб купити акції на закордонній біржі, потрібно спершу для цього придбати валюту, тобто брокери несуть ще й високі витрати на конвертацію.

Як розбагатіти на "яблуках": В Україні з'явилася можливість купувати акції Apple

Як наслідок, поки що в Україні ціна акцій вище приблизно на 10%. Але якщо купувати великий пакет акцій і вкладатися на довгострокову перспективу, зрештою дохід від акцій обов’язково окупить вкладення”, – вважає директор КУА “Їв.Ді.Ассет Менеджмент” Ганна Височанська.

Як купити акції Apple в Україні?

Щоб стати власником “яблучних” акцій, слід звернутися до ліцензованих брокерів або інвестиційних компаній та укласти з ними договір про послуги. Відкривши після цього спеціальний рахунок цінних паперів, потенційний інвестор зможе купувати і продавати їх на організованому ринку — біржі.

Поки що акції Apple допущено до обігу на “Українській біржі” і “ПФТС”. “Раніше працювала послуга інтернет-трейдингу, коли інвестор міг онлайн ухвалювати рішення щодо купівлі та продажу акцій. Але програмне забезпечення, яке це дозволяло робити, було російським — торговий майданчик QUIK. Після його заборони інвестору доводиться зв’язуватися з брокером телефоном і в телефонному режимі ухвалювати рішення щодо купівлі цінних паперів”, – зазначає директор ТОВ “БТС Брокер” Роман Осипов.

Як розбагатіти на "яблуках": В Україні з'явилася можливість купувати акції Apple

Щасливий власник акцій одержує зрештою два джерела доходу: один — від регулярних дивідендів, які щокварталу виплачує Apple, другий — безпосередньо від коливань ціни на акції. “Розмір дивідендів не є фіксованим. На зборах компанія сама вирішує, яку частку доходів розподілити між своїми акціонерами. Гроші надходять на рахунок Національного депозитарію України в міжнародному депозитарії Clearstream, а потім розподіляються між вкладниками. Варто зазначити, що дивіденди можна отримувати в іноземній валюті. Але, згідно із законодавством США, 30% від суми дивідендів стягуються як податковий збір”, – пояснює Ганна Височанська.

За її словами, торік акціонери отримали як дивіденди в середньому 1,73% річних, але основний прибуток іде від зростання цін на самі акції: від початку року їх вартість у валюті підскочила на 75%. Крім того, акції Apple можна використовувати не тільки як фінансовий інструмент: вони дають можливість брати участь у віртуальному голосуванні на загальних зборах компанії.

Чому це важливо для фондового ринку?

Нагадаємо, на фондовому ринку України акції Apple з’явилися завдяки зусиллям українського брокера цінних паперів “БТС Брокер”, який на початку року подав заявку до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на отримання дозволу допустити акції до обігу на біржі. “Така процедура стала можливою завдяки тому, що наприкінці 2017 року НКЦПФР суттєво спростила допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України. Раніше, щоб завести цінні папери (наприклад, того ж Apple) в Україну, директор компанії повинен був написати листа до НКЦПФР з відповідним проханням, щоб отримати дозвіл від комісії реалізовувати свої акції на території України. Уявіть собі, хто таким займатиметься! Тепер це робиться по-іншому: будь-український брокер звертається для отримання такого дозволу до Національного депозитарію України, який, як посередник, отримує від Нацкомісії з цінних паперів дозвіл на обіг акцій на фондовому ринку. Самі акції купуються в іноземних брокерів за валюту, яку український брокер купує на міжбанку”, – пояснює принцип роботи системи Роман Осипов.

“Процедуру було спрощено ще в 2017-му. За цей час цінні папери завели аж 4 іноземних емітенти. Я особисто трохи здивований: гадаю, в Україні є дуже великий попит на іноземні цінні папери. Але чому їх не заводять? Ну, напевно, є побоювання щодо розміру комісії і щодо того, чи відіб`ються витрати шляхом продажу цих цінних паперів в Україні. Іншого пояснення я не знаходжу. Але якщо кейс Apple буде успішним, то, гадаю, ми побачимо далі інші папери, які заходитимуть в Україну, і невдовзі весь S&P 500 (500 американських акціонерних компаній з найвищою ринковою вартістю, — ред.) буде вже тут”, – сподівається член Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку Олександр Панченко.

За словами експертів, на одних тільки акціях Apple ніхто зупинятися не збирається. Але саме “яблучний експеримент” допоможе визначити, наскільки ринок готовий до таких нових фінансових інструментів, якими будуть попит та пропозиція. “Головна новина в тому, що тепер як приватні, так і інституційні інвестори можуть придбати акції Apple в національній валюті, тобто обіг цінних паперів виведено на організований ринок. До цього в Україні був застій на фондовому ринку корпоративних конфліктів. Зараз ми намагаємося прищепити іншу культуру спілкування з інвесторами, як у великих компаній: Apple, Amazon, Netflix…”, – підсумовує Роман Осипов.

Ксенія Цивірко


Джерело: www.112.ua

Close