Новини України та світу

Вибори в Австрії: Лотерея для України

Вибори в Австрії: Лотерея для України

Джерело: 112.ua

У неділю, 29 вересня, в Австрії відбудуться дострокові парламентські вибори. Минуло вже чотири місяці після відставки канцлера і лідера “Австрійської народної партії” Себастьяна Курца на тлі політичної кризи. У травні в мережу просочився відеозапис розмови віце-канцлера Хайнца-Крістіан Штрахе і його соратника з ультраправої “Австрійської партії свободи” Йоханна Гуденуса з ефектною блондинкою Оленою Макаровою на Ібіці, що назвалася племінницею російського олігарха і власника нафтогазової компанії “Ітера” Ігоря Макарова, наближеного до Путіна. Влітку 2017 р. Штрахе і Гуденус пообіцяли їй допомогти придбати земельні ділянки в Австрії, частину акцій видання Kronen Zeitung і посприяти в передачі її фірмі держзамовлень в будівельному секторі в обмін на надання “Австрійської партії свободи” закордонного фінансування за тіньовою схемою через неурядову організацію.

“Австрійська партія свободи” посіла третє місце на парламентських виборах у жовтні 2017 р. і уклала коаліційну угоду з “Австрійською народною партією”. Після того, як спливли подробиці “Ібіцагейту”, Штрахе і Курц пішли у відставку, правляча коаліція розпалася і були оголошені дострокові парламентські вибори. Тимчасово на посаді канцлера колишній голова Конституційного суду Австрії Брігітте Бирляйн. Україна уважно стежить за зміною влади в Австрії, оскільки в партійних колах цієї європейської країни немає єдиної думки щодо політики антиросійських санкцій Заходу. Австрія є об’єктом інтересів Росії, США і Євросоюзу, які роблять ставки на конкуруючі політичні сили всередині країни.

Ультраправий виклик Україні

За австрійськими ультраправими вже давно закріпився імідж агента впливу Кремля в Євросоюзі. “Ібіцагейт” пролив світло на підкилимні ігри “Австрійської партії свободи” з російською стороною. У 2016 р. “Австрійська партія свободи” уклала угоду про співпрацю з правлячою російською партією “Єдина Росія”. Гуденус є ідеологом зближення Росії і ЄС. На Ібіці захмелілий Штрахе зізнався Макаровій, що зацікавлений в альянсі Австрії з Росією, де ще залишилися “нормальні люди”, а не з Євросоюзом. Протягом свого 19-місячного перебування у владі Штрахе лобіював скасування антиросійських санкцій. У червні минулого року Штрахе заявив, що Євросоюзу час скасувати санкції і нормалізувати відносини з Росією.

“Австрійська партія свободи” підтримує анексію Росією українського Криму, а один з її членів бургомістр міста Лінц Детлеф Віммер відвідав форум в Ялті в минулому році. У вересні 2018 р. один із “свободівців”, на той момент міністр внутрішніх справ Австрії Херберт Кікль, дав команду поліції провести обшуки в приміщеннях розвідувальної служби BVT. Ймовірно, вилучена правоохоронцями інформація могла бути передана російськими спецслужбами, які активно працюють в Австрії. В кінці минулого року чимало галасу наробив шпигунський скандал із затриманням відставного полковника австрійської армії, який з початку 90-х працював інформатором на російські спецслужби і отримав від них 300 тис. євро.

Здавалося б, “Ібіцагейт” мусив поховати шанси “Австрійської партії свободи” повернутися у велику політику. Влада України могла зітхнути з полегшенням після втрати Росією активного лобіста скасування санкцій ЄС. Однак австрійські ультраправі не стали сидіти склавши руки, а провели свого роду “реабілітацію” своєї партії. Реакціонери Штрахе, Гуденус і Кікль нині не в тренді. У середині вересня на пост глави “Австрійської партії свободи” був обраний колишній міністр транспорту Норберт Хофер, який в 2016 р. балотувався на пост президента Австрії. Хофер напрацьовує імідж поміркованого політика, його протиставляють Кіклю і жартівливо називають “доброзичливим обличчям “Австрійської партії свободи”.

Втім, Хофер ніколи не був лібералом. За своїми поглядами він є більш реакційним євроскептиком, ніж прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан або ж колишній міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні. Під час президентської кампанії 2016 р. він виступав проти підписання угоди про зону вільної торгівлі між ЄС і США, підтримував проведення референдуму про доцільність членства Австрії у ЄС у разі збільшення повноважень Єврокомісії та інших наднаціональних органів. Хофер проти прийому біженців, вступу Туреччини в ЄС, підтримує посилення міграційного режиму, депортацію мусульман, включення до складу Австрії прикордонного італійського регіону Південний Тіроль, де проживає германомовне населення. Хофер – це мозок “Австрійської партії свободи” і був одним з найближчих радників Штрахе, після того як він взяв кермо правління політичною силою в 2005 р.

Вибори в Австрії: Лотерея для України

Обрання Хофера керівником “Австрійської партії свободи” ніяк не позначиться на ставленні даної політичної сили на Україні. Хофер вважає марними антиросійські санкції і обіцяв посприяти їх скасуванню у випадку приходу до влади в 2016 р. Також він визнав результати псевдореферендума в Криму й закликав визнати його територією Росії. Він вважає, що для Австрії однаково важливі зв’язки з Росією і США, і вона може стати мостом у стосунках даних держав. Він бачить в Австрії регіональний центр сили, здатний консолідувати країни колишньої Австро-Угорщини (Центрально-Східна Європа і частина Балкан) як противагу гегемонії Німеччини і Франції в ЄС. Хофер вигідний Росії в кріслі віце-канцлера або міністра транспорту, так як він може допомогти посприяти будівництву газопроводу “Північний потік-2”, який планується зістикувати з газорозподільним хабом в австрійському місті Баумгартен.

Завдання Хофера знову домовитися про коаліцію з “Австрійською народною партією” після дострокових парламентських виборів. Якщо після “Ібіцагейту” рейтинги “Австрійської партії свободи” знизилися з 26% до 18%, зараз за неї готові проголосувати 20% виборців. По своїй популярності вона знаходиться на третьому місці після “Австрійської народної партії” і соціал-демократів. Достатньо австрійців не бачать іншої альтернативи, здатної обстоювати посилення міграційного режиму, та позитивно оцінюють діяльність уряду Курца в альянсі з ультраправими. Хофер – це вовк в овечій шкурі, який може виявитися більш непередбачуваним для Києва, ніж ексцентричний Штрахе.

Боротьба Курца за владу

“Ібіцагейт” рикошетом завдав удару по кар’єрі успішного молодого політика. Адже про лідера нерідко судять по його партнерах. У травні Курц і президент Олександр Ван дер Беллен виправдовувалися за витівку Штрахе на Ібіці, мовляв, така не вся Австрія. На відміну від колишніх партнерів з “Австрійської партії свободи”, Курц дотримується більш поміркованої позиції, дотримується балансу у відносинах з ЄС, США і Росією. За час перебування на посаді канцлера і міністра закордонних справ він уникав лобових атак з Єврокомісією з питання врегулювання міграційної кризи, досяг домовленостей з канцлером Німеччини Ангелою Меркель про доцільність повернення нелегалів у країни прибуття, що незаконно переміщуються по ЄС, про посилення охорони зовнішніх кордонів ЄС. Курц не викликав антипатії у Вашингтоні. Як і президент США Дональд Трамп, він виступає за посилення охорони зовнішніх кордонів від припливу нелегалів. Про нього схвально відгукувався посол США в Німеччині Річард Греннел.

На відміну від Штрахе і Хофера, Курц не поспішає в обійми Росії. Він вважає важливим діалог з РФ, але в той же час не скасовує антиросійські санкції. Будучи міністром закордонних справ Австрії, Курц пропонував поступово пом’якшувати обмежувальні заходи, по мірі виконання Росією мінських домовленостей. Однак згодом він утримався від цієї ідеї. На початку травня, ще до інавгурації президента Володимира Зеленського, відбулася їх телефонна розмова з Курцем. Він повідомив, що Україна залишається важливим партнером для Австрії та ЄС, пообіцяв підтримати проведення реформ і підтримав виконання мінських домовленостей, територіальну цілісність нашої країни. Зеленський і Курц в чомусь схожі. Обидва позиціонуються як просунуті політики нової формації, що тяжіють до інновацій. Можливо, якщо Курц поверне владу в Австрії, а Зеленський виконає передвиборчу обіцянку і зніме мораторій на продаж землі, спростить умови ведення бізнесу в Україні для іноземців, то можлива активізація діалогу у сфері інвестиційного співробітництва. Минулого року Україну відвідала делегація з 40 австрійських підприємців, які висловили інтерес розвивати бізнес у різних галузях економіки, включаючи сільське господарство та фармацевтичну промисловість.

Вибори в Австрії: Лотерея для України

На поточний момент “Австрійську народну партію” підтримують 34% виборців. Партія лідирує в передвиборчій гонці, незважаючи на те, що її рейтинг знизився за кілька останніх місяців. У травні Курца підтримували 38% австрійців, незважаючи на політичний скандал. У серпні Курц не виключив можливість знову створити коаліцію з “Австрійською партією свободи”. У Курца і ультранаціоналістів схоже ставлення до міграції. Колишній канцлер вважає, що міграція сильно змінила суспільство і потрібно зберегти австрійську ідентичність. Невідомо, як складуться відносини молодого політика Курца з акулою Хофером. Між двома харизматичними лідерами можуть спалахнути розбіжності в сфері зовнішньої політики Австрії. Тим не менш, 28% австрійців воліють коаліцію “Австрійської народної партії” і “Австрійської партії свободи”.

Варіанти опозиції

В якості альтернативи можлива коаліція “Австрійської народної партії” з “Соціал-демократичною партією Австрії”. Проте від такого альянсу Курц вже відмовився два роки тому через розбіжності у сфері внутрішньої політики. Кількість прихильників есдеків зменшилася з 27% до 22%. Вони орієнтуються на середній клас і обіцяють скоротити податки і встановити мінімальну зарплату на рівні 1700 євро. Коли есдеки перебували при владі, то вони підтримували політику антиросійських санкцій. Лідер соціал-демократів Памела Ренді-Вагнер вважає, що заради пом’якшення санкцій Росії слід виконати мінські домовленості і припинити вбивати людей на сході України.

Також Курц може спробувати домовитися про коаліцію з ліберальними і екологічними партіями “Австрійські Зелені”, яких підтримують 12% електорату, “Нова Австрія” (НЕОС) – 8%. Дані партії орієнтовані на зближення з ЄС, виступають за проведення податкової та пенсійної реформи, захист навколишнього середовища і клімату, розвиток вільної торгівлі, проти еміграції висококваліфікованих працівників. Голова партії “Нова Австрія” Беате Мейнл-Рейзингер підтримує санкції ЄС проти Росії, закликає негайно припинити насильство на сході України і незаконну окупацію Криму. Прес-секретар партії “Австрійські Зелені” Вернер Коглер вважає, що санкції необхідні до тих пір, поки Росія не приступить до виконання мінських домовленостей. Політик припускає поступове скасування обмежувальних заходів. Хоча варіант коаліції “Австрійської народної партії” з есдеками або лібералами і зеленими підтримують 7% громадян.

В якійсь мірі “Ібіцагейт” відповідає інтересам австрійської опозиції. Політичний скандал торпедував коаліцію “Австрійської народної партії” і “Австрійської партії свободи”. У “Соціал-демократичної партії Австрії” та інших опозиційних сил з’явився шанс спробувати увійти до складу коаліції в парламенті після дострокових парламентських виборів. Існує версія, що зустріч Штрахе була спеціально влаштованою пасткою. Замовник відео невідомий, але йому явно був потрібен компромат на Штрахе. Не виключено, що це могла бути постановка в інтересах опозиції. Адже олігарх Макаров заперечував, що у нього є племінниця, оскільки був єдиною дитиною в сім’ї, а Кремлю не було сенсу підставляти свого ж партнера Штрахе.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник


Джерело: www.112.ua

Close