Новини України та світу

У Чорному морі вдвічі більше сміття, ніж у Середземному, – результати дослідження проекту ЄС

Дослідження проходили з використанням найновіших методик моніторингу

Джерело: 112.ua

У Чорному морі вдвічі більше сміття, ніж у Середземному, - результати дослідження проекту ЄС

Кількість морського сміття в Чорному морі майже вдвічі перевищує аналогічну цифру для Середземного моря. Про це свідчать результати спільних Чорноморських досліджень в рамках проекту Европейського Союзу (ЄС), Програми розвитку Організації об’єднаних націй (ПРООН) “Посилення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи” (EMBLAS) та Міністерства екології та природних ресурсів України, опубліковані на сайті Представництва ЄС в Україні.

“Отримані результати досліджень стануть основою для розробки науково обґрунтованої Програми заходів щодо покращення стану Чорного моря (яку уряд України має розробити відповідно до угоди про асоціацію Україна-ЄС), а також для глобального розуміння поточних ризиків та загроз морським екосистемам”, – зазначив керівник групи експертів проекту Ярослав Слободнік.

Як показали результати дослідження, 83% морського сміття, знайденого в Чорному морі, складає пластик, а саме: PET-пляшки, обгортки від солодощів та пластикові пакети. Великі річки (в Україні дослідження проводилися на Дунаї та Дністрі) несуть в море від 6 до 50 одиниць сміття на годину.

Новини за темою: Екологи підняли з Тихого океану 40 тонн пластику

Зазначається, що концентрація деяких шкідливих хімічних сполук, які становлять загрозу життю морської фауни та людини, вищі за допустимі норми. Серед таких сполук: бензо(а)пірен, деякі пестициди, інсектициди, а також ртуть та антипірени в рибі.

Крім того, виявлено 124 хімічні сполуки, шкідливі для морської екосистеми і здоров’я людини (стійкі органічні речовини-забрудники, метали, пестициди, біоциди, фармацевтичні засоби, антипірени та побутові хімічні засоби). Концентрацію цих речовин у морській воді раніше не моніторили, і тепер буде запропоновано включити їх в регулярні дослідження.

“Гарною новиною стало виявлення ДНК європейського осетра (Acipenser sturio), який вважався майже зниклим, в багатьох пробах по всьому Чорному морю. Така сама втішна ситуація і з білугою – іншим видом, який знаходиться під загрозою зникнення”, – йдеться у результатах дослідження.

Новини за темою: WWF запустив стрім тривалістю 450 років, на якому розкладається пластикова пляшка

Зазначимо, що дослідження проводилися в прибережних водах Грузії, України та Росії, а також у відкритому морі у межах проекту EMBLAS-ІІ спільно з Українським науково-дослідним центром екології моря, Інститутом морської біології НАНУ та Одеським національним університетом ім. І.І. Мечнікова та іншими партнерами упродовж 2017-2019 рр.

Проект ЄС-ПРООН “Удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи” (EMBLAS-Plus) надає підтримку Україні та іншим країнам Причорномор’я у збереженні моря. Тривалість проекту – 2019-2020 рр., бюджет складає 1,6 млн євро.

Як повідомлялося, понад 180 країн підписали пакт із боротьби з пластиковим сміттям.

Джерело: www.112.ua