Новини України та світу

Трилер “Дзвінок”: Які наслідки матиме стенограма розмови Трампа і Зеленського?

Трилер "Дзвінок": Які наслідки матиме стенограма розмови Трампа і Зеленського?

Джерело: 112.ua

Триденний візит президента Володимира Зеленського до США завершився. Глава держави виступив в ООН та поспілкувався з американським колегою Дональдом Трампом. Під час промови з трибуни ООН він підкреслив, що завершення війни і повернення всіх окупованих територій є його першочерговими завданнями, але не ціною життів українських громадян і права України на власний вибір. А під час зустрічі із Трампом отримав від останнього запевнення в тому, що США долучаться до допомоги у припиненні російсько-української війни.

Але все це – офіціоз, на тлі якого розвивався скандал із можливим імпічментом президенту Трампу. Імпічменту, до якого непрямо причетний Володимир Зеленський. Скандал спричинила телефонна розмова двох президентів, котру, як виявилося, задокументували та виклали в мережу якраз під час перебування Зеленського в Америці.

Українські медіа змагалися в дотепності, обігруючи те, як Володимир Зеленський приносить нещастя іноземним лідерам. Згадали і пожежу Нотр-Даму, яка по часу збіглася з його візитом до Парижу, і погане самопочуття Ангели Меркель під час зустрічі з Зеленським, і ось тепер – проблеми, які нажив Трамп. Але самому Трампу – не до сміху. Наслідки розмови із Зеленським для нього є значно серйознішими, ніж для самого Зеленського. Хоча й ту шкоду, яку завдав Україні наш президент, теж не варто недооцінювати.

Язик мій – ворог мій

Отже, про що говорили Дональд Трамп та Володимир Зеленський?

Передусім, про сина Джозефа Байдена – головного суперника Трампа на виборах-2020. Ім’я Хантера Байдена Трамп згадав кілька разів. Зокрема, американський лідер констатував, що розслідування проти останнього було припинено. Він запропонував президенту України співпрацювати з генеральним прокурором Вільямом Барром і адвокатом Руді Джуліані та попросив його розглянути це “жахливе” питання. У відповідь Зеленський запевнив, що новий генпрокурор України буде “на 100% його людиною” і займеться вивченням цієї справи.

Чи був у цьому пасажі “кримінал” для Трампа? На думку самого фігуранта – ні. “Чи перепросять демократи, побачивши те, що було сказано в розмові з президентом України? Вони мусять. Це хороше рішення – заскочити їх зненацька”, – написав Трамп у своєму Твіттері після того, як було опубліковано стенограму розмови. Певна річ, що демократи, давні опоненти нинішнього президента США, вибачатися перед ним не стануть. А от чи вийде в них “нашкребти” компромату на імпічмент – сказати складно. Ініціаторам відставки Трампа доведеться акцентувати на тому, що американський лідер вийшов за межі своїх повноважень, тиснучи на іноземного колегу з корисною метою.

Наступна новела цієї розмови більше вдаряє по інтересах України. Трамп та Зеленський взялися обговорювати вклад різних держав в розрулювання українських проблем. І президент США скористався нагодою принизити Німеччину. Ця країна, просторікував Трамп, “майже нічого для вас не робить. Все, що вони роблять, – балачки, і я думаю, це те, про що ви їх дійсно маєте спитати.  Коли я спілкувався з Ангелою Меркель, вона говорила про Україну, але вона нічого не зробила. Багато європейських країн вчиняють так само. І, я думаю, вам на це треба звернути увагу”, – повчав Трамп Зеленського. А ще додав, що США завжди були “дуже-дуже добрими до України”.

“Пройшовся” Трамп і по французькому президенту Емануелю Макрону. При цьому його співрозмовник не намагався захистити ані Макрона, ані Меркель. Безперечно, кажуть експерти, Володимир Зеленський не міг передбачити того, що йому скаже Трамп, як не міг передбачити і оприлюднення такої розмови. Але мистецтво дипломатії якраз і полягає у вмінні тримати напоготові пару-трійку фраз, яка знівелює погане враження від будь-яких недоречностей. Зокрема, президент Зеленський міг би сказати, що допомогу Євросоюзу Україні не можна применшувати. І принагідно висловити вдячність як самому Трампу, так і відсутнім Меркель та Макрону. Але Зеленський цього не зробив.

Чи “образяться” на нього за це очільники Німеччини та Франції? Вони є надто досвідченими політиками, аби показати це прямо, але певна реакція на стенограму розмови вже надійшла. У Брюсселі нагадали забудькуватій Україні, що підтримка її з боку Євросоюзу – вагома та послідовна. Відповідну заяву зробила речниця Верховного представника ЄС із закордонних справ Федеріки Могеріні Майя Косьянчич.

“За п’ять років ми зібрали для України найбільший пакет підтримки в історії ЄС. Будучи переконаним прихильником України і її демократичного шляху, і, визнаючи безпрецедентні проблеми, з якими стикається Україна, і безпрецедентні зусилля з проведення реформ після Революції 2014-го року, Європейський Союз разом із європейськими фінансовими інститутами мобілізував понад 15 мільярдів євро грантів і позик для підтримки процесу реформ”, – заявила Косьянчич.

Ще далі зайшов президент Зеленський у підтакуванні Дональду Трампу, коли розмова торкнулася екс-посла США в Україні Марі Йованович. Трамп не соромився у висловах, критикуючи дипломатку. “Колишня посол Сполучених Штатів, жінка, була противною особою, і люди, з якими вона мала справу в Україні, були противними особами, тому я просто хочу повідомити вам про це”, – заявив Трамп. У відповідь на це Зеленський сказав, що Йованович “захоплювалася попереднім президентом і вона була на його стороні”. “Чудово, що ви були першим, хто сказав мені, що вона поганий посол, тому що я згоден з вами на 100%… Вона не досить добре сприйняла мене як нового президента”, – пожалівся Зеленський.

Згодом президент України, чийого дозволу на опублікування стенограми розмови ніхто не питав, досить наївно зауважить “я просто думав, що вони опублікують свою частину”. Але ні, американці обнародували і “свою”, і “чужу” частини розмови. Тож в обох країнах (а також й в світі в цілому) змогли оцінити ступінь підготовленості Володимира Зеленського до ролі президента України.

І насамкінець. Окрім знакових імен, в бесіді Трампа і Зеленського прозвучала назва компанії CrowdStrike. “Я хотів би, аби ви зробили послугу, наша країна пережила багато і Україна багато про це знає. Я хотів би, щоб ви дізналися, що сталося з усією цією ситуацією з Україною, кажуть CrowdStrike… Здається, один з ваших багатіїв…“, – говорить Трамп і уриває репліку, не довівши її до кінця. Для кращого розуміння: CrowdStrike – це компанія, котра допомагала розслідувати проникнення хакерів у мережі Національного демократичного комітету (США), звідки інформацію злили у WikiLeaks.

Пов’язують CrowdStrike із Віктором Пінчуком, котрий для Трампа – лише “один з ваших багатіїв”. Проте Пінчук – це ще й людина, що співпрацює із ворогами президента США – із демократами, чого, звісно, не може не знати Трамп. За версією його оточення, CrowdStrike свого часу фальсифікувала докази, аби звинуватити республіканців у нечесній грі на виборах. По суті, як і випадку із Хантером Байденом, причетним до скандально відомої нафтовидобувної кампанії “Бурісма”, Трамп просить Зеленського втрутитися й в ситуацію з CrowdStrike.

От тільки ця тема, на відміну від більш настирних згадувань Трампом Байдена-молодшого, не отримає в розмові двох президентів детальнішого розвитку.

Пожинаємо плоди

Безперечно, Зеленський зумів сподобатися Трампу. Двоє “позасистемних” політиків знайшли один одного в цьому діалозі. Інтуїтивно або продумано Зеленський намацав слабке місце Трампа – той любить, коли його хвалять або в усьому з ним погоджуються. Відповідаючи на репліку про Меркель, Зеленський говорить “так, ви абсолютно праві, не лише на 100%, але насправді на 1000%”. Український лідер не ставить американського співрозмовника на місце й тоді, коли той йому підказує, з ким варто співпрацювати по справі Байдена – із генеральним прокурором Вільямом Барром та адвокатом Трампа Руді Джуліані.

Але манеру Зеленського вести діалог з Трампом виправдав перший президент України Леонід Кравчук. По-перше, сказав він в інтерв’ю “Громадському”, треба брати до уваги те, хто саме знаходиться на іншому кінці телефонного дроту. “Якщо це США – перша в світі країна за потенціалом, за впливом на світові процеси – це інша справа. Треба мати на увазі різні вагові категорії країн”, – сказав Кравчук. Він підкреслив, що президенти рівні за своїми можливостями, але “вага країни має силу і тисне на президента України”. Другий же фактор – це те, хто розпочав розмову.

“У даному випадку – це президент Трамп. Той, хто розпочинає розмову, звичайно складає контекст та тему розмови і розставляє акценти”, – наголосив Кравчук. І додав: було б не дипломатично “перебивати президента іншої країни і сказати йому, наприклад, це мене не стосується”.

Але, каже 112.ua політолог Євген Булавка, “в цій розмові є такі обороти, які вдарять по іміджу глави української держави незалежно від його прізвища”. Оприлюднена стенограма, каже він, це – “втрата на репутаційному шляху України”. Внаслідок її “перспективи вибудовування стосунків з іншими країнами опиняються під ударом”.

Насправді, ні – не погоджується засновник аналітичного центру “Інститут Горшеніна” Кость Бондаренко. На його переконання, скандал з розмовою Трампа і Зеленського забудуть вже за декілька днів. Принаймні, в Україні. Але й в Америці також “ця розмова не матиме абсолютно ніяких наслідків. Вона не містить жодних доказів протиправних дій Трампа. Це демократи через такого роду інформаційні вкидування намагаються вибити Трампа з колії. Але при грамотній роботі він міг би навіть обернути це на плюс для себе. Він, мовляв, виклав карти на стіл, а тепер очікує таких саме кроків і від демократів”, – вважає Бондаренко.

Характеризуючи спосіб дій Зеленського, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник зауважує, що український президент “говорив емоційно і подекуди щиро”. Але він “вимушено грав на боці Трампа проти демократів”, тож тепер “варто очікувати погіршення його відносин з демократами”. Та головне навіть не це.

“Сам факт оприлюднення стенограми створює враження не партнерських стосунків між Україною та США, а бажання Америки використати нас як інструмент у своїх розборках. І це – значний удар по нашому позиціонуванню, по нашій суб’єктності. Бо Україна і далі сприймається в світі як проблемна зона, і це не кращий варіант, враховуючи те, що ми шукаємо підтримку на міжнародній арені, шукаємо інвестиції тощо”, – переконаний Бортник.

Що стосується “внутрішнього споживання” стенограми, то українському виборцю може впасти в око непідготовленість вітчизняного лідера. На декого це певним чином вплине, припускає Бортник. Але таких людей буде не багато – вступає в розмову Євген Булавка. “Прокол Зеленського справить враження хіба що на незначний прошарок критично мислячих людей. Більшість все ще засліплена, і лише умовна категорія умовно просунутих виборців, котрі повірили в боротьбу з корупцією, у призначення незалежних кадрів, буде розчарована. Для них маса подібних випадків продовжує накопичуватися. А для решти новина про стенограму, оприлюднену в Америці, прозвучить якимсь тлом для інших подій”, – стверджує експерт.

“Найбільш програшною, по-моєму, з української сторони була заява про майбутнього генпрокурора як “100% мою людини”. Як же обіцяні реформи правосуддя?”, – запитує директор центру “Нова Європа” Альона Гетманчук в коментарях виданню “Ліга.нет”. На його ж сторінках екс-посол України в Білорусі Роман Безсмертний зазначає, що президент Сполучених Штатів ніколи не дозволив би собі сказати “мій Конгрес” чи “моя партія”, а от Володимир Зеленський спокійно називає генерального прокурора “своїм”.

“Ми не уявляємо, якої шкоди ця розмова вже завдала Україні, – веде далі Безсмертний. – З точки зору дипломатичних канонів, ця розмова виходить далеко за рамки розмови між лідерами держав. Формулювання, які там зустрічаються, в дипломатичному світі неприпустимі. Особливо такі речі, як обговорення третіх осіб”. Дипломат додає: “Виходячи з того, що я почув у ці дні, президент України не знає, що його телефонні розмови теж стенографуються. Мені б дуже хотілося, щоб в парламенті знайшлася фракція або депутат, які б вимагали оприлюднення української стенограми цієї розмови”.

А що там в Америці?

І поки таку фракцію шукають, в США зважують можливості для притягнення до відповідальності Дональда Трампа. В першу чергу, цим зайнятий Джо Байден. “Наш президент поставив особисту політику вище своєї священної клятви. Білий дім повинен виконати свою роботу і залучити Дональда Трампа до відповідальності за зловживання владою”, – заявляє він.

А тим часом представники Демократичної партії США розглядають оприлюднений текст телефонної розмови Трампа із Зеленським як очевидний доказ того, що президент США вийшов за рамки своїх повноважень і діяв у особистих інтересах. “Публікація Білим домом записів розмови підтверджує, що президент підриває чесність наших виборів, престиж займаної ним посади і нашу національну безпеку”, – заявляє з цього приводу спікер Палати представників Ненсі Пелосі. “Це не частина його роботи – використовувати гроші платників податків, щоб займатися здирництвом щодо інших країн в інтересах своєї (передвиборчої) кампанії”, – обурюється Пелосі.

Ще різкіше висловлюється суперниця Трампа на попередніх виборах Хіларі Клінтон. “Президент Сполучених Штатів зрадив нашу країну. Це не політична заява – це сувора реальність, і ми повинні діяти. Він є очевидною і актуальною небезпекою для всього того, що робить нас сильними і вільними. Я підтримую імпічмент”, – твітує Клінтон.

Рішуче слово прозвучало, і тінь примусової відставки з посади стала над Трампом ще густішою. І все завдяки “Моніці Зелінські”, як іронічно називають українського президента, натякаючи на іншу відому особу, котра також мало не спричинила імпічмент американського президента.

Втім, в Америці стиль спілкування Володимира Зеленського виправдовують. “Деталі розмови показують українського президента, який відчайдушно потребує підтримки США, військової підтримки, щоб допомогти цій країні у війні з путінською Росією. Країні, яка все ще окупована нерегулярними російськими силами і в якій люди стикаються з дуже небезпечними тривалими дестабілізувальними діями їх агресивного сусіда”, – пише у Твітері голова комітету з розвідки Палати представників США Адам Шифф.

На його думку, розмова показує, що Трамп “брав участь у вимаганні у президента іншої країни”, “відмовляючи в життєво важливій військовій підтримці союзнику, просячи про послугу у цього союзника – провести розслідування проти свого суперника”. Що ж стосується Трампа, то тут “не заперечиш: президент Сполучених Штатів зламав присягу й пожертвував національними інтересами. Україна розуміла, чого хотів цей президент. Він дав це чітко усвідомити, його люди дали це чітко усвідомити”, – додає Шифф. 

Але, зрештою, проблеми Дональда Трампа – це проблеми Дональда Трампа. Наскільки сильно постраждали інтереси України на міжнародній арені – про це ми дізнаватимемося поступово. Перше хрещення Америкою минуло для президента Зеленського не надто вдало. Тепер його очікують у Китаї – за словами посла цієї держави. Враховуючи складні стосунки КНР та США, такий візит може принести додаткові ускладнення і стати новим серйозним випробуванням для Володимира Зеленського. Але це вже зовсім інша історія.

Наталія Лебідь


Джерело: www.112.ua