Новини України та світу

Розвиток туризму в Україні: Великий потенціал та невикористані можливості

Розвиток туризму в Україні: Великий потенціал та невикористані можливості

Джерело: 112.ua

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина в Facebook

Сьогодні – Міжнародний день туризму. Як завідувач кафедри регіоналістики і туризму Київського національного економічного університету ім В. Гетьмана вітаю всіх, хто любить подорожувати і є фанатом туризму.

Для сучасної людини подорожі – туризм є невід’ємною складовою її способу життя. Причому в туризмі поєднуються майже усі нації світу, оскільки активно мандрують мешканці усіх континентів: Європи, Азії, Америки та ін.

Наприклад, найбільш “мандрівним” народом визнано гонконгців, які у середньому здійснюють понад 11 поїздок на рік! Більшість українців також регулярно здійснюють подорожі як у межах країни, так і за межі країни.

Загалом добре відомим фактом є те, що туризм є однією з найдинамічніших індустрій XXI століття, яка не тільки розвивається сама, але й сприяє активізації діяльності у багатьох суміжних галузях, сприяючи економічному розвитку країн і регіонів.

У сучасному глобалізованому світі галузь туризму набуває все більшого розвитку і генерує все більше доходів.

Згідно з дослідженнями Всесвітнього економічного форуму більшість високорозвинених країн нарощували обсяги доходів від індустрії туризму. Йдеться про США (488 млрд доларів), Китай (224 млрд доларів), Німеччину (130,8 млрд доларів), Японію (106,7 млрд доларів), Велику Британію (103,7 млрд доларів) за 2017 рік.

Економіка багатьох країн суттєво залежить від туризму. Так, туризм складає 15% ВВП Мальти, 15% ВВП Хорватії, 9,3% ВВП Таїланду і навіть 8,2% ВВП Ісландії.

Проте не всі країни однаково використовують цей тренд. Ми добре знаємо про величезний потенціал нашої держави у сфері туризму. Водночас мусимо констатувати той факт, що цей потенціал залишається невикористаним, оскільки роль галузі туризму в економіці України залишається незначною.

За оцінками Всесвітнього економічного форуму, в 2017 році Україна очолила рейтинг країн з найменшою часткою туристичної індустрії у ВВП – лише 1,4%.

Отже, Україна, маючи унікальний туристичний потенціал, лідирує за ступенем “незалежності” її економіки від туризму! У 2017 році обсяг створеної у туризмі доданої вартості склав 1,3 млрд доларів, що є одним з найнижчих показників у Європі (нижчий тільки в Албанії та Люксембурзі).

На жаль, в останні роки спостерігається негативна динаміка відвідуваності України іноземними туристами, що, ймовірно, зумовлено низьким рейтингом України за рівнем безпеки (127 місце зі 136).

Проте зараз поставлено завдання підвищити частку туризму у ВВП до 10% , що відповідатиме рівню розвинених країн. Цьому мають сприяти як заходи щодо дерегуляції бізнесу, спрощення отримання туристичних віз для громадян різних країн, так і збільшення кількості маршрутів лоукостерів до України.

Кожна країна унікальна і має свою особливу привабливість в очах потенційних туристів. Експерти проаналізували дані Tripadvisor за 197 країнами і класифікували такі 4 типи туристичних привабливостей, як-от: природні, історичні, релігійні та суто туристичні.

Серед світових туристичних дестинацій домінують природні пам’ятки, тоді як у Європі – історичні. Туристична Україна наразі асоціюється з переважно природними пам’ятками, тоді як історичний, культурний, духовний, гастрономічний та інші потенціали наразі залишаються “недокапіталізованими”.

Саме сьогодні ми ставимо питання:

Де в Україні доцільно розвивати туризм?

Які локації є найбільш привабливими як для іноземних, так і внутрішніх туристів?

Якою має бути інфраструктура для збільшення туристичних потоків в Україну?

Якими є кадрові вимоги до фахівців сфери туризму для реалізації успішних проектів?

Сфера докладання зусиль фахівців з туризму в Україні є надзвичайно широкою, і кожен може знайти себе в ній! Також очевидним є зростання запиту на таких фахівців у всіх туристичних сегментах у найближчі роки – від організації внутрішнього туризму до готельного та ресторанного бізнесу.

КНЕУ у тісній співпраці з практиками активно займається залученням молоді до розвитку туризму в Україні.

Підготовка фахівців зі спеціальності “Туризм” здійснюється у КНЕУ з 2015 року. Наразі за цим напрямом навчається понад 200 студентів.

За цей незначний час наші студенти мають значні досягнення, зокрема це і участь у розробці туристичних проектів з Трипілля, і розвиток туристичного потенціалу міста Глухів, стажування у Болгарії та Туреччині, подорожі Україною та країнами Європи.

Минулого року наші студенти Ганна Кривцова та Олександра Чучман з проектом “Створення цілісного туристичного продукту “Стежками трипільської цивілізації” посіли І місце з-поміж 95 наукових робіт, представлених на конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності “Туризм”.

У близькій перспективі заплановано відкриття магістратури за спеціальністю “Туризм”.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua

Close