Новини України та світу

Православний календар: Успіння Пресвятої Богородиці

Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста, Друга Пасха. У сьогоднішнього свята є кілька назв, які так чи інакше підкреслюють його важливість для вірян

Джерело: 112.ua

Православний календар: Успіння Пресвятої Богородиці

Православні всього світу 28 серпня відзначають Успіння Богородиці – одне з дванадцяти великих свят (їх ще називають дванадесятими).

Святу передував суворий двотижневий Успенський піст, який тривав з 14 по 27 серпня (все, що про нього треба знати, можна прочитати ось тут).

Важливо: Якщо 28 серпня випадає на середу або п’ятницю, вірянам все одно не дозволяється їсти м’ясо і молочні продукти – тільки рибу.

Успіння – останнє дванадесяте свято православного церковного року, що має цікаву передісторію та свої традиції. Про що зараз і розповімо.

Історія свята

Почнемо з самого терміна. Слово “успіння” перекладається зі старослов’янської як “мирна смерть” чи “сон”.

У жодному з чотирьох Євангелій немає опису Успіння Богородиці (тобто відсутня інформація про час, обставини смерті і поховання Богоматері).

Відомості в основному взято з неканонічних релігійних текстів – апокрифів.

Ось що можна отримати з переказів:

– Після вознесіння Ісуса Христа, згідно з його заповітом, Марія залишилася під опікою апостола Івана.

– До моменту своєї смерті вона проживала в Єрусалимі.

– Одного разу під час молитви біля Гробу Господнього до Богородиці явився Архангел Гавриїл і повідомив, що “через три дні вона відійде до Христа Бога”. Згідно з церковним переказом, апостоли, які проповідували у різних країнах, чудесним чином зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатись і здійснити поховання Діви Марії.

Богородиця була похована в гробниці її батьків, праведних Йоакима й Анни. Після поховання апостоли закрили вхід до печери каменем. Зараз там знаходиться церква, названа на честь Успіння Пресвятої Діви. Паломники з усього світу приїжджають у цей храм.

– Апостол Фома не встиг на похорон Богородиці. Йому вдалося потрапити до Єрусалима на третій день після поховання. Коли труну відкрили, щоб він міг попрощатись із Пресвятою Дівою, тіла Богородиці в ньому вже не було – лише її плащаниця.

– Цього ж дня апостоли зібралися всі разом за трапезою, і їм явилася Богородиця в оточенні ангелів і сказала: “Радійте! – бо Я з вами по всі дні”.

Таким чином Успіння Пресвятої Богородиці вважається святом, а не приводом для смутку, адже Богоматір возз’єдналася зі своїм сином.

Успіння Богородиці: Церковні традиції

Цього дня під час богослужінь священики одягаються в блакитне, оскільки цей колір відноситься до кольорів Богоматері.

Святкові служби починаються всенічним бдінням. У храмах 27 серпня, напередодні Успіння до вірян виносять плащаницю із зображенням Богородиці. З нею відбувається хресна хода навколо церкви, після чого всіх присутніх помазують єлеєм. Свято також возвеличується особливим акафістом (співом).

Наступного дня, 28 серпня, вже відбувається святкова служба.

Успіння Богородиці: Народні традиції

У народі свято Успіння ще називають Першою Пречистою. Протягом осіннього періоду є три Пречисті: “Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває”.

На Першу Пречисту починався збір врожаю в садах. На деревах залишають лише зимові сорти яблук та груш.

Вважається також, що це найкращий час для весіль. Кажуть, “якщо до Успіння хлопця не знайдеш – до весни заміж не підеш” або “з Успенщини не встигнеш приглянути – зиму тобі в дівках просидіти”.

Цього дня, за народними прикметами, не можна надягати старе або незручне взуття – це допоможе уникнути проблем у житті.

Також вважається, що не можна ходити босоніж по росі – це загрожує “збиранням всіх хвороб на собі”, бо саме цього дня земля сумує за Богородицею.

Також цього дня не можна ні з ким сваритися, не можна різати ножем продукти і нічого не можна встромляти гострого в землю, тому що вона повинна відпочити.

За прикметами на Успіння визначали характер майбутньої осені, а також і зими:  “Іній на деревах — до морозів, туман — до відлиги.”

Джерело: www.112.ua