Новини України та світу

“Плювок” надмасивної чорної діри знімуть на відео

"Плювок" надмасивної чорної діри знімуть на відео

Джерело: 112.ua

Оригінал на сторінці Space Room в Facebook

Національний науковий фонд США виділив на це майже 13 мільйонів доларів.

Американський науковий фонд NSF схвалив запуск нової версії віртуальної обсерваторії Event Horizon Telescope, яка вперше в історії сфотографувала надмасивну чорну діру.

Оновлений EHT зможе побачити, як народжуються так звані джети, своєрідні “плювки” чорних дір, повідомляється на сайті Гарвардського астрофізичного центру.

“Проект ngEHT (next-generation Event Horizon Telescope) дозволить нам зрозуміти, як чорні діри перетворюються в найбільш потужні прискорювачі частинок у Всесвіті, які можуть розганяти газ і вкладати неймовірні кількості енергії в тонкі пучки матерії, які “прострілюють” цілі галактики”, – сказав Майкл Джонсон, один з співкерівників нової версії телескопа, чиї слова приводять у повідомленні.

Проект Event Horizon Telescope являє собою своєрідну віртуальну обсерваторію-інтерферометр, в рамках якого були об’єднані потужності декількох найбільш чутливих мікрохвильових радіообсерваторій світу. Він був створений в 2009 році для спостережень за двома об’єктами – надмасивними чорними дірами в центрі Чумацького Шляху і галактики M87 в сузір’ї Діви.

Використовуючи об’єднані ресурси цих обсерваторій, астрономи сподівалися отримати фотографії “тіні” чорної діри. Так вони називають особливий регіон в її околицях, де можна побачити своєрідне “віддзеркалення” її горизонту подій, тієї зони, звідки ні світло, ні будь-який матеріальний об’єкт вирватися не може.

У квітні минулого року учасники EHT заявили про перший успіх – їм вдалося сфотографувати цю зону в околицях чорної діри в центрі галактики М87. Ці знімки підтвердили загальноприйняті теорії про поведінку подібних об’єктів і допомогли фізикам отримати перші практичні свідчення того, що надмасивні чорні дірки не можуть бути так званими “кротовими норами”, тунелями в просторі-часу.

Успіх EHT привернув увагу не тільки публіки і журі престижної наукової премії Breakthrough Prize, але і керівництва американського національного наукового фонду NSF. Минулого тижня, як повідомляє Астрофізичний центр, чиновники офіційно схвалили початок нової фази проекту, ngEHT, і виділили 12,7 мільйона доларів США на його роботу.

Оновлений EHT, як зазначив Джонсон, буде включати в себе в два рази більше телескопів, ніж перша версія цієї віртуальної обсерваторії. До того ж учені планують розробити нову версію алгоритмів, що дозволяють об’єднувати дані спостережень з різних тарілок.

З допомогою цих приладів у астрофізиків буде можливість не тільки побачити “тінь” чорної діри, але і детально розглянути інші її частини.

“Перша фотографія була для нас тільки початком. Уявіть собі, що скоро ми зможемо безпосередньо спостерігати за тим, як змінюється вигляд чорної діри. Проект ngEHT дозволить нам всебічно вивчити одне з найбільш яскравих світлових шоу у всій Всесвіту”, – додав Шеп Долеман, керівник і головний ідеолог обсерваторії, чиї слова наводить сайт центру.

Крім першого відео чорної діри астрономи планують вирішити кілька інших важливих завдань. По-перше, вони сподіваються, що нові алгоритми обробки даних дозволять їм вперше отримати аналогічні знімки для Sgr A*, надмасивної чорної діри в центрі нашої Галактики, Чумацького Шляху.

Першій версії EHT не вдалося вирішити цю задачу через велику кількість пилу і спалахів в ядрі Галактики, і ngEHT спробує зробити це з другої спроби.

До того ж підвищений дозвіл нової версії обсерваторії, за словами Долемана, дозволить дослідникам отримати перші фотографії “ніжки” джета. Ці знімки будуть особливо важливі для астрофізиків, так як вчені поки не розуміють, що саме “закручує” перемелену матерію, яка оточує чорні діри, в вузькі пучки, розігріває і змушує її розганятися до близькосвітлових швидкостей.

Як сподіваються Долеман і його колеги, на вирішення цих завдань у них піде менше десяти років, які астрономи витратили на здобуття першої фотографії чорної діри в центрі M87. Перші спостереження і експерименти почнуться найближчим часом.

Space Room

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua

Close