Новини України та світу

Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які – з’являться

З початку жовтня монети номіналом 1, 2 і 5 копійок перестануть прийматися для розрахунків, а суми чеків заокруглюватимуть до десятих частин. У тому ж місяці, з 25 числа, банки почнуть видавати клієнтам їхні кошти тисячними купюрами. Чи означає це початок чергового кризи для українців, що робити зі знеціненими монетами і як не дати себе обдурити шахраям – у всьому цьому спробуємо розібратися далі

Джерело: 112.ua

Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

У жовтні 2019 року очікується відразу декілька змін у грошовому обороті українців. Вже давно йшлося про виведення з обігу монет номіналом в 1, 2, 5 копійок та перспективі подальшого зникнення з гаманців українців монет в 25 копійок. 

Більше ніяких “срібних” монет

З 1 жовтня для розрахунків припиняють приймати монети номіналом 1, 2 і 5 копійок. Але бити на сполох не варто – всі свої накопичення у вигляді цих монет можна обміняти протягом наступних 3 років на платіжні засоби більшого номіналу. До 30 вересня 2020 це можна зробити в будь-якому банку України, а до 30 вересня 2022 року – в Нацбанку і уповноважених банках –  Ощадбанку, Приватбанку та райффайзен банк Аваль.

У перспективі також планується поступове виведення 25 копійок з обігу. Нацбанк пояснює це тим, що із зникненням з розрахунків 5 копійок, потреба в 25 – теж відпадає. Їх будуть “прибирати” більш плавно – розраховуватися монетою можна, але, потрапивши в банк, монета вже не повернеться.
Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

Нацбанк України пояснює, що існує ряд переваг від виведення монет номіналом 1, 2 і 5 копійок з обігу.

 • Зручність користувачів
 • Зараз номінальний ряд складає 17 найменувань, що може призвести до плутанини в гаманцях громадян. Особливо невдоволення викликала поява в обігу монет номіналом у 1 та 2 гривні, що слабко відрізняються від монет номіналом 1 і 2 копійки. Заступник голови Нацбанку Сергій Холод заявив, що в перспективі планується скоротити номінальний ряд до 12.

   

 • Економія держави
 • На виготовлення монет самих малих номіналів йдуть невиправдано великі кошти, що перевищують вартість монет. Припинивши їх випуск і обробку, держава зможе заощадити до 90 млн грн.

 • Економічна доцільність
 • Монети номіналом 1, 2 і 5 копійок практично припинили використовуватися громадянами в готівкових розрахунках.

  З обігу такі монети майже не повертаються, а електронні платежі і зовсім ставлять під сумнів необхідність використання “дрібних” монет.

  Як тепер розраховуватися

  Ще в 2018 році стало відомо, що самі дрібні номінали монет виведуть з обігу. У зв’язку з цим з 1 липня 2018 року всі магазини і банки отримали право округляти суми покупок, використовуючи простий математичний закон округлення:

  – сума, що закінчується на 1-4 копійки округлюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0;

  – сума, що закінчується на 5-9 копійок округляється убік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0.

  Округлення стосується лише розрахунку готівкою, безготівкові розрахунки при цьому залишаються без змін.
  Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

  Нова банкнота у 1000 гривень

  25 жовтня 2019 року в обороті українців з’явиться банкнота у 1000 грн. Нацбанк почне підкріплювати всі банки новою банкнотою вже з цього числа, банкомати також будуть видавати її клієнтам.

  Поява в обігу купюри великого номіналу викликала бурхливу реакцію серед громадян.
  Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

  Нацбанк пояснює, що рішення банків ввести в обіг нову купюру обумовлено динамікою збільшення мінімальної заробітної плати. Коли в 2006 році вводився максимальний номінал у 500 грн, середня зарплата була близько 1000 грн і розміняти її можна було двома банкнотами по 500 грн.

  Тепер рівень мінімальної зарплати зріс майже в 9 разів, і може знадобитися до 20 купюр для її отримання. Щоб скоротити витрати на випуск великої кількості банкнот і їх інкасацію, було прийнято рішення підвищити максимальний номінал.

  Рішення підкріплене обчисленнями на прохання Нацбанку: був проведений розрахунок за Д-метричної моделі, згідно з яким банкнота вищого номіналу повинна приблизно дорівнювати розміру середньоденної заробітної плати за 2 дні. Інші розрахунки показали, що зараз купюри в 500 грн, займають близько 55% від загального обороту, а при показнику понад 50% вже можна говорити про необхідність введення вище номіналу.

  Як буде виглядати “тисяча”

  На банкноті зображено Володимира Вернадського – відомого українського вченого, мислителя, першого голову української Академії Наук (вона зображена на зворотному боці купюри).

  Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

  Банкнота буде оснащена 8 елементами захисту:

 • Водяні знаки (портрет і цифра номіналу);
 • Занурена захисна стрічка (прозорі зображення, ультрафіолетова флуоресценція і магнітний код);
 • “Віконна” захисна стрічка (зображення номіналу “1000” і Малого Державного Герба України. При зміні кута нахилу спостерігається зміна напрямку руху фонового зображення);
 • SPARK-елемент (при зміні кута нахилу спостерігаються поступові переходи кольору від золотистого до нефритового);
 • Наскрізний елемент (цифровий номінал “1000”, всі елементи якого збігаються та доповнюють один одного при розгляді банкноти проти світла);
 • Латентне зображення (Світле або темне зображення номіналу “1000”, стає видимим при розгляданні банкноти під гострим кутом до джерела світла);
 • Рельєфні елементи (відчувається шорсткість елементів: написи і зображення; елемент для людей з послабленим зором);
 • Мікротексти (повторювані написи, які можна прочитати за допомогою збільшувального скла).
 • На банкнотах розміщується підпис діючого Голови Національного банку України. На банкноті номіналом 1000 гривень зразка 2019 буде стояти підпис Якова Смолія.

  Бонус: Як твориться історія

  Напередодні виходу нової купюри найбільшого номіналу, Нацбанк відкрив завісу таємниці і розповів цікаві подробиці процесу її створення.

  Крім портрета Вернадського, прикрасити купюру могли портрети інших, не менш важливих особистостей: історика Миколи Костомарова, письменника і кінорежисера Олександра Довженка, князя Данила Галицького, гетьманів Петра Конашевича-Сагайдачного або Павла Скоропадського.

  В ролі радників виступили Інститут історії Національної академії наук, Міністерство освіти і науки, Міністерство культури і Інститут національної пам’яті. Серед них особистість Вернадського була запропонована більшістю учасників, тому Нацбанк вирішив зупинитися на цій кандидатурі.

  Платити по-новому: які гроші зникнуть з обороту українців, а які - з'являться

  “Життя Вернадського було тісно пов’язане з Україною. Він належав до патріотів України і передбачав щасливе майбутнє українського народу, який обов’язково займе гідне місце в Європі і світі“. – пояснює свій вибір Нацбанк.

  Тому поряд з портретом є слова з мемуарів Вернадського: “Я вірю у величне майбутнє України”.

  Робота над дизайном тривала трохи більше року. На службі Нацбанку працюють десять художників-дизайнерів Банкнотно-Монетного двору, імена яких не розголошуються. Кожен виконавець має окрему задачу по розробці елементів захисту або дизайну – працювати над портретом, орнаментами, або цифровими зображеннями.

  Джерело: www.112.ua

  Facebook
  Close