Новини України та світу

Новий закон щодо видобутку бурштину: Гончарук розповів, що зміниться

Новий закон щодо видобутку бурштину: Гончарук розповів, що зміниться

Новий закон щодо видобутку бурштину: Гончарук розповів, що зміниться

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук розкрив подробиці законопроєкту, що регулюватиме видобуток бурштину. Уряд вирішив криміналізувати нелегальний вивіз коштовного каміння з України.

За словами прем’єра, сьогодні так звані старателі отримують лише 20% від можливого видобутку бурштину. Решта 80% каміння залишається під землею.

Старателі і парамілітарні бандитські угруповання за допомогою мотопомп вимивають лише те, що на поверхні. Потім бурштин нелегально вивозять вивозять у Польщу і країни Балтії. Там роблять документи, там осідають податки. Потім все це продається у Китай і звідти ми отримуємо вже готові прикраси,
– розповів Гончарук.

Глава уряду повідомив, що новий законпроєкт, запропонований президентом Зеленським передбачатиме наступні кроки: 

​– заборону експорту необробленого бурштину-сирцю;
​– криміналізацію нелегального вивозу бурштину;
– спрощення процедури отримання документів на офіційну діяльність на території, де видобуватиметься бурштин.

Після того як вилучать решту бурштину, за словами Гончарука, буде проведена рекультивація цих земель.

Як каратимуть за незаконний видобуток бурштину?

Президент пропонує доповнити Кримінальний Кодекс новою статтею 240-1 “Незаконне видобування бурштину”. У цій статті визначено, що незаконний видобуток бурштину карається:

  • штрафом від 700 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 11,9 тисячі до 51 тисячі гривень;
  • або обмеженням волі на строк від 1 до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.

За реалізацію, придбання, зберігання, передачу, пересилання, перевезення, переробку незаконно видобутого бурштину

  • штрафуватимуть на суми від 51 тисячі до 170 тисяч гривень;
  • або каратимуть обмеженням волі на строк від 3 до 6 років, або позбавленням волі на той самий строк.

За такий же злочин, але скоєний за попередньою змовою групою осіб або повторно, або у значних розмірах, на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, позбавлятимуть волі на строк від 4 до 7 років.

Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість бурштину, що у сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян (17 гривень), зазначено у тексті проєкту. У разі схвалення, цей закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Що відомо про незаконний видобуток бурштину в Україні?Масштабний нелегальний видобуток бурштину відбувається у Волинській, Рівненській та Житомирській областях. Кілька разів у цих регіонах спалахували сутички між правоохоронцями та нелегальними копачами.

За неофіційними даними, не менше 90% нелегального видобутку бурштину покривають правоохоронці. За словами житомирських старателів, існує неписана схема пропусків на клондайк. Ціна одного “квитка” (щоправда, які строки його дії – точно невідомо), розповсюджуваного силовиками “дахувальниками” коливається в межах 1-1,5 тисячі доларів.

За останні 5 років ГПУ відзвітувала про десятки затриманих у “бурштинових справах”. Так, за даними НАБУ, на найвищому рівні нелегальні схеми “кришували” уже екснардепи Борислав Розенблат і Максим Поляков. Проте справи щодо них так нічим і не завершились.

Джерело Телеканал новини «24»
30.09.2019