Новини України та світу

Негативні наслідки запуску ринку електроенергії в Україні

Негативні наслідки запуску ринку електроенергії в Україні

Джерело: 112.ua

1 липня 2019 року почав діяти ринок електроенергії відповідно до норм Закону України “Про ринок електричної енергії”, який, як запевняли єврореформатори, повинен забезпечити безпечне постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів і розвитку ринкових відносин.

Проте ще напередодні запуску ринку електроенергії партія “Опозиційна платформа – За життя” попереджала про ризики та загрози, з якими в найближчому майбутньому неминуче зіткнуться споживачі електроенергії ‒ як промисловість, так і населення. При тому рівні монополізації енергоринку, який сьогодні має Україна (нагадаю, 76% виробництва електроенергії припадає на двох виробників: “Енергоатом” ‒ 55% і ДТЕК ‒ 21%), слова про інтереси споживачів і розвитку ринкових відносин виглядають як знущання над здоровим глуздом. Все, що може отримати країна в результаті “енергетичної реформи”, яку під пильним контролем МВФ реалізовував Кабмін Гройсмана, це неминуче зростання цін на електроенергію і подорожчання вироблених товарів і послуг, у собівартості яких електроенергія є однією з головних складових. А значить, і новий виток інфляційної спіралі.

На жаль, до прогнозів і попереджень експертів партії “Опозиційна платформа – За життя” у владі не прислухалися. Результат: Україна пожинає плоди діяльності єврореформаторської команди. Після запровадження нової моделі енергоринку в ряді секторів промисловості (в першу чергу в металургійному виробництві) негативні наслідки перетворень, як мовиться, вже в наявності.

Так, в липні ‒ серпні вартість електроенергії для металургів зросла приблизно на 20–22%. Згідно з офіційним повідомленням “Арселорміттал Кривий Ріг”, в липні, після запуску ринку, електроенергія для  підприємства подорожчала в середньому на 20%, а відчутне зростання витрат за цією статтею негативно позначається на собівартості продукції. За даними компанії, на сьогодні європейські металурги платять за електроенергію на 25% менше, ніж українські, і це знижує конкурентоспроможність вітчизняних виробників на світових ринках.

Металургійна компанія “Інтерпайп” також заявила про зростання ціни для промспоживачів. Збільшення витрат відбулося в результаті підвищення тарифу на передачу НЕК “Укренерго”, який до 1 липня був складовою оптово-ринкової ціни. Тепер же дану послугу промспоживачі повинні оплачувати окремо. Таким чином, витрати на електроенергію зросли на 22% з урахуванням тарифу на передачу.

На Запорізькому заводі феросплавів витрати підприємства на енергоресурси теж зросли на 22%, оскільки в структурі витрат певні сплави мають 60% електроенергії. Продукція підприємства подорожчала на 75 долл на тонні, в той час як  вартість феросплавів на світовому ринку падає вже шостий місяць поспіль.

Представники ще одного підприємства ‒ Запорізького титано-магнієвого комбінату ‒ також зазначають: “В кожній тонні нашої експортної продукції є 35-40% електроенергії”. Тому зростання ціни на електроенергію самим негативним чином позначиться на собівартості продукції.

Внаслідок запуску ринку електричної енергії неминуче постраждають також побутові споживачі. Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, а значить, посилення тарифного геноциду при подібного роду “реформах” неминуче. Приміром, згідно з даними НКРЕКП, в структурі середньозваженого тарифу на централізоване водопостачання станом на 01.07.2019 частка електроенергії становила 28,7%. У структурі тарифів на гаряче водопостачання, а також теплову енергію частка електроенергії також є не менш важливою складовою.

По суті, запуск ринку електроенергії при критично небезпечному рівні його монополізації є загрозою енергетичній безпеці країни. У владі це прекрасно розуміють, але злочинно не діють. По-перше, тому що за нові правила гри на енергоринку в інтересах двох монополістів — “Енергоатому” і ДТЕК ‒ заплатять пересічні громадяни. А по-друге, тому що оновлена формула “Роттердам+грабіж всієї країни” буде служити інтересам вже нової команди. Як це сьогодні відбувається з поставками газу за формулою “ДюЗЕльдорф+”.

Партія “Опозиційна платформа – За життя” виступає за кардинальний перегляд політики тарифоутворення в країні, за повну відмову від корупційних схем та прозорість у питаннях ціноутворення. Тарифи на електроенергію та інші житлово-комунальні послуги не повинні бути непосильним тягарем для мільйонів українців, які й без того ледве виживають в умовах псевдореформ, нав’язаних Україні так званими стратегічними партнерами. Тарифи повинні відповідати насамперед, національним економічним інтересам та інтересам громадян України.


Джерело: www.112.ua