Новини України та світу

Нас всіх порахують: Як і коли збираються провести Всеукраїнський перепис населення

У проекті бюджету на 2020 рік передбачені витрати на проведення перепису населення України. Очікується, що отримані дані дадуть уявлення про реальну кількість працюючих громадян, в тому числі – трудових мігрантів, а також про вимушених переселенців з тимчасово окупованих територій

Джерело: 112.ua

Нас всіх порахують: Як і коли збираються провести Всеукраїнський перепис населення

Кабінет міністрів одноголосно ухвалив рішення про необхідність в найкоротший термін провести перепис населення.

“У нас останній перепис населення в 2001 році. Ми живемо, насправді, у абсолютно віртуальних цифрах. Ми не знаємо, скільки реально людей живе в Україні…”, – пояснив прем’єр-міністр Олексій Гончарук в інтерв’ю каналу “Україна”.

У бюджеті на 2020 рік вже передбачені витрати на проведення Всеукраїнського перепису в розмірі 3,4 млрд грн.

Пробний перепис відбудеться у грудні 2019 року. Очікується одержати первинні дані про кількість людей на невеликій території, дізнатися їх стать і вік. Дослідження проведе Інститут демографії та соцдосліджень. Серед територій, які візьмуть участь у демографічному дослідженні – Оболонський район міста Києва та Бородянський район Київської області.

“Я б хотіла, щоб одним з обраних для пробного перепису був район у Західній Україні. Боюся, що Київ не відобразить її специфіку. Але зазвичай Держкомстат робить пробний перепис там, де йому зручніше”, – наголошує Директор Інституту демографії Елла Лібанова інтерв’ю для ZN.UA.

Перепис населення в Україні покликаний виконати відразу кілька важливих завдань. В першу чергу – це питання формування регіональних бюджетів та розвитку інфраструктури. Наприклад, якщо зараз брати до уваги лише дані, отримаємо всього 17 млн громадян працездатного населення, що дуже мало для передбачуваної цифри загального населення України – 42 млн, тобто менше половини трудових ресурсів країни. Маючи більш реальну картину, можна правильно розрахувати дані для проведення трудової і пенсійної реформ.

У другу чергу важливо отримати статистику про проживання вимушених переселенців в результаті анексії Криму і військових дій на сході. За даними Міністерства соцполітики, станом на 5 серпня 2019 року таких громадян вже зареєстровано 1,4 млн, і цей список постійно поповнюється.

Крім того, важливою інформацією може стати національна і мовна приналежність громадян у різних куточках країни, зайнятість, соціальний статус, сімейний стан.

Варто зауважити, що мова про необхідність проведення Всеукраїнського перепису населення йде вже давно. За весь час існування незалежної України перепис проводився тільки одного разу – у 2001 році. Тоді населення країни склало 48,5 млн осіб. Наступний перепис планували на 2011-2012 рік, але його було перенесено у зв’язку з браком фінансів. Не відбувся він і в 2013 році, і був перенесений на 2016 рік указом Кабміну від 4 вересня 2013 р.  Незабаром, розпорядженням уряду №1323-р від 16 грудня 2015 року, перепис населення було перенесено з 2016 на 2020 рік.

У той же час, ООН давно відзначає важливість своєчасного аналізу складу населення в Україні. В якості рекомендованого періоду сказано про 10 років, а для країн, що стрімко розвиваються – про 5 років. Знання про особливості населення повинні впливати на рішення, що приймаються державою на всіх рівнях управління, вважає ООН.
Нас всіх порахують: Як і коли збираються провести Всеукраїнський перепис населення

Які дані враховуються

Згідно з Законом України про всеукраїнський перепис населення, в програму перепису будуть включені такі персональні дані громадян:

  • склад та родинні стосунки членів домогосподарства; сімейне положення;
  • стать; вік; дата і місце народження;
  • етнічне походження; мовні ознаки; громадянство;
  • освіта; джерела засобів існування;
  • зайнятість; міграційна активність;
  • житлові умови.

Цей перелік може бути скорочений або розширений за рішенням Верховної Ради України.

Навіщо потрібен перепис

За даними Держстату, чисельність населення України стрімко знижується з кожним роком. Так, у січні-липні 2019 року чисельність населення України склала 41990278, що на 250 тис. менше аналогічного показника в 2018 році.
Нас всіх порахують: Як і коли збираються провести Всеукраїнський перепис населення

Проблема в тому, що дані держстатистики показують лише приблизну картину демографічної ситуації, оскільки враховується інформація з офіційних джерел, багато даних залишаються неврахованими.

Як пройде перепис

Для спрощення збору даних під час перепису населення Держстат закупив планшети і замовив програмне забезпечення на суму близько 86 млн гривень через Prozorro.

За словами Елли Лібанової, можна спробувати запустити самореєстрацію для зменшення навантаження на переписувачів. Для цього пропонується ввести систему електронних ключів, щоб одна людина могла заповнити анкету один раз. Але поки є сумніви в ефективності методу.

Представники тимчасового переписного персоналу будуть відвідувати українців за місцем проживання, згідно зі Статтею 6 Закону України про всеукраїнський перепис населення, а отримані дані будуть вноситися в планшет. Використовуючи такий метод збору даних, вдасться охопити більше соціальних верств населення, в тому числі літніх людей, недієздатних, а також осіб без певного місця проживання.

Щоб убезпечити себе від шахрайства, громадяни повинні пам’ятати, що на початку роботи представник тимчасового переписного персоналу повинен пред’явити своє посвідчення відповідно до Статей 11 та 12 Закону про перепис населення.

“Респонденти мають право (…) вимагати від тимчасового переписного персоналу пред’явлення відповідного посвідчення. У разі відмови у такому пред’явленні вони не зобов’язані надавати відповіді на запитання, передбачені програмою Перепису населення”.

Під час попереднього перепису населення у посвідченні були наступні дані: фотографія, ПІБ, координати переписної ділянки. З собою переписувачі повинні мати посвідчення особи.

Джерело: www.112.ua

Facebook
Close