Новини України та світу

На Східному фронті без змін: Як Зеленський збирається припиняти війну?

На Східному фронті без змін: Як Зеленський збирається припиняти війну?

Джерело: 112.ua

Курт Волкер поїхав в АТО, а Володимир Зеленський – на одеський пляж. Претензії такого роду вже зараз будують шостому президенту України власну “липецьку фабрику”. Хоча справа навіть не в тому, що спецпредставник Держдепу США та лідер України обрали протилежні напрямки. Справа в тому, що останній поки що не квапиться оприлюднити якщо не алгоритм завершення війни, то принаймні бачення її подальшого перебігу. Так, президентству Володимира Зеленського після інавгурації виповнилося лише два місяці. Але питання війни та миру, за його ж визначенням, є на сьогодні головним викликом. В такому разі було б логічно очікувати ту чи іншу роботу в напрямку встановлення миру. Проте такої роботи не видно – принаймні, поки що.

Дайте лише рік

18 липня Володимир Зеленський озвучив ще одну заяву, за змістовністю близьку до знаменитого “треба просто перестати стріляти”. “Я думаю, якщо ти хочеш зупинити війну, то ти обов’язково її зупиниш. Впевнений, що минула влада не хотіла це робити. Але я не знаю всі підстави, всі умови, чому вони цього не хотіли, чому вони це гальмували”, – заявив він в інтерв’ю “Відверто з президентом”. Зеленський дорікнув своєму попереднику Порошенку тим, що його зустрічі в рамках нормандської четвірки були абсолютно беззмістовними.

Однак, як видається, вже немає сенсу аналізувати те, що робив або чого не робив Петро Порошенко. Карт-бланш нині – у Володимира Зеленського, і саме його черга виконувати дані обіцянки. Серед них – намір завершити війну вже за рік (тобто приблизно в середині 2020-го), причому виключно дипломатичними методами. А також – обіцянка в очі заявити Путіну, що Крим та Донбас належать Україні. Зеленський обіцяв сказати це російському колезі при першій же нагоді.

Власне, оскільки 23 травня український президент публічно назвав Російську Федерацію агресором, то відступати вже ніколи. Але слів протягом останніх п’яти років ми чули чимало, тож як щодо справ?

Другий Порошенко?

“Звичайно, ті заяви, які Зеленський робив раніше (про те, що треба просто припинити стріляти), зовсім не схожі на план дій”, – зауважує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. На його думку, Україна зараз переживає відкат до ситуації 2014 року, коли питання надання нам кредиту та відстоювання санкцій щодо Росії були особливо актуальними. (Насправді ж, додамо від себе, ситуація із санкціями є зараз значно гіршою порівняно із періодом п’ятирічної давнини. Бо відмова від обструкції Росії з боку західних інституцій йде повним ходом).      

Але, додає Петренко, у президента Зеленського є важливий козир в рукаві. “Його плюс в тому, що він не має того негативного вантажу, який свого часу мав Порошенко в очах тих людей, які живуть у зоні окупації, а також і росіян. Нема тих емоційних фільтрів, які б завадили російській владі йти йому назустріч. Виграшність його позиції навіть не в тому, що Зеленський має певний стратегічний план, а в тому, що він – нова особа, яка не викликає ідіосинкразії”.

“Запорукою успіху може бути отой режим припинення вогню, який умовно функціонує з 21 липня. Кажу “умовно”, бо ми розуміємо, що стріляти все одно будуть, бо навіть на вірмено-азербайджанському кордоні стріляють по цей час, хоча тамтешня війна вже 25 років як завершилася. Отже, стріляти будуть, але якщо не буде різких сплесків військової активності, це можна розцінювати як сигнал з боку Росії про готовність йти на компроміси”, – каже наш співрозмовник.

Інші ж експерти сходяться на тому, що Володимир Зеленський повторює головну помилку Петра Порошенка: попередній головнокомандувач також вважав, що зниженням інтенсивності власних бойових дій можна підштовхнути Росію до пошуків мирних шляхів. Так би мовити, заслужити милість противника, демонструючи свою до нього поблажливість. Власне, “просто перестати стріляти” Зеленського навіяно досвідом його попередника, тільки висловлено більш примітивно.

Але такий сценарій не працює з Путіним. І це також доведено Порошенком. Та саме його і “косплеїть” Зеленський, то роблячи різки рухи та заяви, то обіцяючи припинити вогонь. “Говорити про наявність плану у президента складно. Затримання танкера в Одесі може викликати загострення ситуації з боку Росії. Водночас це може свідчити про те, що Зеленський продовжує політику, закладену ще Порошенком. І ось тут питання: чи є продовження цієї політики просто ефектом доміно (бо система так звикла працювати), чи це свідомий вибір Зеленського? Швидше за все, ми говоримо про інерцію зовнішніх відносин, закладену Порошенком”, – зауважує Петренко.

Але від української інерції тим часом всі відчутно втомилися. Днями навіть держсекретар США Майк Помпео зажадав від нової української влади “більш креативних ідей” щодо повернення під український протекторат окупованих територій Донбасу.

Креативу команда “Слуги народу”, яка має намір сформувати монокоаліцію, нині навчається на тренінгах в Трускавці. А що тим часом говорять на Заході?

Четвірка, яка не стане шісткою

“У американської адміністрації вже зараз є зауваження до кадрів Зеленського, але сам факт приїзду Курта Волкера в Україну є позитивним моментом. Він говорить про те, що Сполучені Штати, як і раніше, зацікавлені в Україні, як зацікавлені й у припиненні військового конфлікту на нашій території. Для США інтенсивність у згортанні конфлікту в Україні особливо важлива, бо нинішній рік передує їхнім президентським виборам. Що ж стосується офіційного вливання Америки в переговорний процес, то це можливо тоді, коли Росія надасть конкретні сигнали щодо готовності йти на поступки. Але якщо таких сигналів не буде, то США продовжуватимуть ту політику, що й раніше”, – вважає Богдан Петренко.

Президента США Дональда Трампа Володимир Зеленський побачить досить скоро. Це станеться у Варшаві, на заходах з нагоди 80-річчя початку Другої світової війни. Росію туди не кликано, і це вже дуже гарний знак. Як використає Зеленський нагоду переговорити з американським колегою – залежить виключно від його тактичної підготовки і того, наскільки він чітко уявлятиме порядок денний такої зустрічі. Де-факто це буде перше суттєве випробування дипломатії Зеленського. Завдання, однак, ускладниться й тим, що український президент передусім мусить завоювати довіру і симпатію “господаря дому” – лідера Польщі Анджея Дуди. Адже стосунки між Польщею та Україною простими не назвеш.

Втім, якщо Зеленський провалить свій перший контакт з Трампом, він матиме нагоду виправити ситуацію під час офіційного візиту до Вашингтону. Тут, щоправда, є нюанс: запросити Зеленського Трамп запросив, але деталей такого візиту не проговорює ні одна, ні друга сторона. “Президент України повинен заздалегідь визначитися, чого саме він хоче від американців. Випрошувати статус союзника – безглуздо, випрошувати гарантії підтримки Києва в разі війни – теж є великі сумніви”, – говорить експерт-міжнародник Сергій Толстов. Будь-яка міждержавна зустріч є корисною за умови, якщо “вона добре була б підготовлена ​​тематично”, каже він.

Щодо зустрічі нормандської четвірки, то тут Володимир Зеленський плекає надії на просування уперед. “Спробують зустрітися чотири лідери. Це я, президент Росії Володимир Путін, Анґела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон”, – повідомив він 17 липня у відеозверненні на своєму YouTube-каналі. Але ключовим тут є слово “спробують”. “Зеленський як нова фігура володіє потенціалом, щоб зібрати нормандську четвірку, але знову-таки багато що впиратиметься у позицію РФ. І так само невідомо, чи буде Зеленський діяти інерційно та в руслі політики Порошенка, чи офіс президента буде спроможний напрацювати новітню стратегію дій для завершення війни”, – зауважує Богдан Петренко.

Поки стратегія напрацьовується, Путін запевняє, що не проти відновлення нормандського формату. Ба навіть більше – він не проти розширення четвірки до шістки, із залученням Британії та США. “Ми ніколи не відмовлялися від жодного із запропонованих форматів, у тому числі і від розширення нормандського формату. Але ці зустрічі мають бути добре підготовлені. Про щось більш-менш конкретне можна буде говорити після проведення виборів Ради і формування уряду України”, – говорив Путін в середині липня. “Це може бути цікавим”, – додавав він явно не без іронії.

А іронія, власне, викликана тим, що ідея Зеленського щодо залучення підписантів Будапештського меморандуму до завершення війни на Сході виглядає, м’яко кажучи, утопічною. З цілого ряду причин. Розширений міжнародний майданчик – справа добра, однак наразі не варто забувати про вже наявні важелі впливу. Той-таки Курт Волкер “спілкується з усією політичною елітою. Він є очима Штатів на Донбасі. Крім того, він має зв’язок з Сурковим – давайте не забувати що був такий формат “Сурков–Волкер”. Звісно, він вже забутий, але російсько-американські стосунки довгий час трималися на цьому тандемі. Від цього залежить і нормандський формат, і мінські переговори, і обмін полоненими”, – нагадує експерт-міжнародник Андрій Бузаров.

Одним словом, чинному главі України варто провести ревізію всього дипломатичного інструментарію, котрий є у його розпорядженні. А відтак навчитися ним користуватися. І бажано – якомога скоріше. Бо відлік року, протягом якого Володимир Зеленський пообіцяв завершити війну, вже пішов.

Наталія Лебідь


Джерело: www.112.ua

Close