Новини України та світу

Ігор Тинний: Оржель вирішив повернутися на держслужбу не вчора

Фракція “Слуга народу” затвердила кандидатом на посаду міністра енергетики й екології Олексія Оржеля. Для багатьох це стало повною несподіванкою. Оржель – непублічна людина, у відкритих джерелах інформації про нього вкрай мало. 112.ua розпитав про те, чого можна чекати від майбутнього міністра і який він, у людини, яка працювала з ним майже п’ять років. Це Ігор Тинний – член наглядової ради і співвласник (належить 46%, контрольний пакет у муніципалітету Києва) компанії – лідера в сфері поводження з відходами у столиці “Київспецтранс”, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, людина, яка розвиває гідроенергетику, сонячні електространціі, напрям біогазу, великий підприємець, який володіє виробничими підприємствами і ресторанами.

Джерело: 112.ua

Ігор Тинний: Оржель вирішив повернутися на держслужбу не вчора

Фракція “Слуга народу” затвердила кандидатом на посаду міністра енергетики й екології Олексія Оржеля. Для багатьох це стало повною несподіванкою. Оржель – непублічна людина, у відкритих джерелах інформації про нього вкрай мало. 112.ua розпитав про те, чого можна чекати від майбутнього міністра і який він, у людини, яка працювала з ним майже п’ять років. Це Ігор Тинний – член наглядової ради і співвласник (належить 46%, контрольний пакет у муніципалітету Києва) компанії – лідера в сфері поводження з відходами у столиці “Київспецтранс”, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, людина, яка розвиває гідроенергетику, сонячні електространціі, напрям біогазу, великий підприємець, який володіє виробничими підприємствами і ресторанами.

На засіданні фракції “Слуга народу” сьогодні кандидатом на посаду міністра енергетики й екології було затверджено Олексія Оржеля. У відкритих джерелах про нього дуже мало поки інформації. Експерти порадили звернутися до вас як до людини, яка працювала з ним багато часу, добре знайома і могла би його охарактеризувати. Що можете сказати про Олексія як про фахівця і чого очікуєте від його призначення?

Про перші кроки на посаді міністра, вважаю, може розповісти тільки сам Олексій, я в цьому питанні абсолютно некомпетентний. Але дійсно, останні роки після НКРЕКП (з 2014 року) він був головою Української Асоціації відновлюваної енергетики, яку чотири з половиною роки тому ми з ним створювали з нуля – спочатку в неї входило 15 компаній (зараз об’єднує близько 70 компаній, які спеціалізуються на альтернативній енергетиці). Я був ініціатором створення цієї Асоціації. Якщо він дійсно буде затверджений на посаді міністра, для нас це буде мегаприємний сюрприз. Бо всі звикли, що в країні відбувається більше поганого. А якщо молоді, нічим не заплямовані, нікому нічим не зобов’язані люди стають міністрами, на підставі того, що вони хороші професіонали, це особисто мені дає привід для оптимізму. Я думаю він вирішив повернутися на держслужбу не вчора. Деякий час тому він вже почав готувати нас до того, що йому потрібно буде шукати заміну. Для нас це проблема: ми вже майже два місяці знаходимося в пошуку нового голови Асоціації. Олексій – дуже порядна, добра людина, яка якось усіх об’єднувала. Знайти йому заміну не так просто. Ми вже провели близько 20 співбесід…

Скільки ви в цілому працювали разом?

Ми організовували Асоціацію для протидії негативним крокам, які робилися щодо “зеленої” енергетики Клюєвим. Він був таким злим генієм для “зеленої” енергетики. Це був 2014 рік.

Ви не були знайомі, коли Олексій працював у НКРЕКП?

Дивіться, у мене достатньо великий бізнес. Я власник безлічі компаній. Не виключаю, що мої директори знали його і до Асоціації, як більшість чиновників. Коли ми створювали Українську Асоціацію відновлюваної енергетики, то представники 10 перших компаній, її засновниць, стали обговорювати, кого б ми бачили на чолі Асоціації. Хтось, це точно не я, запропонував Олексія Оржеля. До цього були співбесіди з трьома або чотирма іншими кандидатами, але він на співбесіді справив таке благодатне враження, що ми припинили проводити співбесіду інших кандидатів взагалі і запропонували йому роботу (голови Асоціації, – ред.).  

Чим він запам’ятався в Асоціації та під час роботи в НКРЕКП?

Олексій – достатньо скромна людина… Звичайно ж, це досить незвична риса для людей, які будують кар’єру в державних структурах. Я сподіваюся, що цю скромність і порядність він пронесе і через держслужбу… Тому що випробування держслужбою в нашій країні витримувала одна зі ста осіб. Він – людина, яка дуже сильно захоплена своєю справою, він постійно займався самоосвітою, і його експертні висновки завжди було цікаво послухати. Роботодавці завжди цінують людей, які можуть їх чогось навчити. Тому з ним завжди було цікаво. У нас були робочі стосунки. Ми не дружимо сім’ями і ніколи не мали близьких взаємин, тому мені складно судити про його особистісні риси.

Люди, які знали його за роботою в НКРЕКП, про нього дуже добре відгукувалися. Він був не з тих, хто скнарував або неввічливо розмовляє.

Ігор Тинний: Оржель вирішив повернутися на держслужбу не вчора

Які в Оржеля стосунки з Андрієм Герусом (майбутній голова комітету Ради з енергетики, – ред.), якщо ви в курсі?

Знаєте, я вважаю, вони навіть не перетиналися. Тому що Андрій Герус прийшов на роботу в комісію, коли Олексій пішов (Герус працював у комісії в 2014-2015 рр., Оржель – у 2006-2014 рр.). Але навіть якщо б вони одночасно були в комісії, то малоймовірно, що перетиналися. Адже Герус був членом комісії, на більш високій посаді, а Оржель – начальником відділу або управління… Він був фахівцем, який відповідав за напрямок “зеленої” енергетики, займався підготовкою методології, писав документи. Він професіонал. Хочеться вірити, що і на нинішню посаду (міністра, – ред.) його обирали саме тому: він – технократ. Людина, яка добре вміє робити свою справу і не має великих політичних амбіцій. Просто любить свою справу.  

Логічно очікувати, що перші його кроки на посаді міністра й увагу буде спрямовано на галузь альтернативної енергії?

Я думаю, він не буде концентруватися саме на питаннях “зеленої” енергетики на посаді міністра, оскільки вона займає всього 3% у загальному енергобалансі країни. 97% припадає на традиційні генерації. До того ж у нас, як ви знаєте, почала працювати ринкова модель на оптовому ринку електроенергії. Оптова ціна електроенергії зросла на більш ніж 20%, що відчули всі споживачі, ненормально, що зараз ціна в країні вища, ніж у країнах Східної Європи. У мене працює 40 маленьких електростанцій (Ігор Тинний розвиває напрямок малої гідроенергетики, сонячні, біоенергетичні станції, – ред.), але я також є споживачем електроенергії, оскільки, окрім них, володію й іншими бізнесами: ресторанами, фабриками. Врегулюванням цього питання, вважаю, йому доведеться займатися. У нашій країні слово “паливо” вже практично стало синонімом корупції. Тому я думаю, що хто б не став новим міністром, новим прем’єр-міністром, перед ними складний переговорний процес щодо вугілля, газу, об’єднання енергосистем України з Євросоюзом (інтеграція в ENTSO-e, – ред.) і відділення від енергосистеми з Росією. Викликів дуже багато: опалювальний сезон, енергоефективність. “Зелена” енергетика звикла жити самостійно, ніколи в Міністерстві енергетики (Ігоря Насалика, – ред.) нами не цікавилися. Проте за останній рік саме ми, “зелені”, залучили до України 2,5 млрд дол. інвестицій.

Як вважаєте, Олексій має достатньо досвіду, щоб відповісти на всі виклики, які ви перерахували? Адже, наскільки я зрозуміла, він фахівець насамперед у “зеленій” енергетиці…

Олексій дійсно має великий досвід роботи в сфері “зеленої” енергетики, але я б НЕ формулював так питання. Він експерт в секторі паливно-енергійного комплексу. Наскільки мені відомо, в BRDO (Офіс ефективного регулювання) він очолював цілий сектор Енергетики і працював в усіх напрямках. На мій погляд, в Україні немає жодної людини, яка має достатньо досвіду, щоб вирішити всі проблеми енергетичного сектору. Наскільки я розумію, (при виборі кандидатури міністра енергетики, – ред.) стояв вибір між досвідченими у традиційній енергетиці, але точно казнокрадами і, можливо, менш досвідченими, але, сподіваюся, порядними людьми. А Олексій Оржель – дуже порядна людина. І як бачите, досвід, який ми спостерігали і з призначеннями в МЕРТ, і в інші міністерства, наочно показав, що якщо призначається людина не із системи, не з номенклатури старих чиновників, можливі зміни на краще. Ми з колегами (70 компаній, які спеціалізуються на альтернативній енергетиці) за фактом є колишніми роботодавцями Оржеля, і якби він зараз звернувся до нас за рекомендаціями, ми б дали про нього найкращі як про професіонала відгуки. В моєму розумінні, те, що він зважився на посаду міністра, дуже відважний і навіть відчайдушний вчинок. Я б, якби опинився на його місці, не погодився б: я розумію, що це не потягну. Можемо лише побажати йому успіху…

Нова влада вирішила об’єднати міністерства екології та енергетики. Наскільки це логічно об’єднати ці два напрямки? Я ставлю це питання саме вам, оскільки розумію, що у вас також є досвід суміщення енергетики та екологічного спрямування. Ви є членом наглядової ради компанії “Київспецтранс” (компанія – лідер у сфері поводження з відходами в Києві). До того ж “Укрвторресурси” – теж ваша компанія?

Так, це моя компанія. Я інвестував і в компанію, яка займається побутовими відходами в Києві (“Київспецтранс”). Дійсно, в цій компанії 51% належить муніципалітету (місту), інше (46%) належить мені. До наглядової ради входить три людини від муніципалітету і дві від нас – приватних інвесторів, у тому числі я.  

Я чесно кажучи, не готовий коментувати питання об’єднання (напрямків енергетики й екології, – ред.), оскільки не бачив обсяг повноважень майбутнього міністерства. Але якщо мова про те, що об’єднуються Міністерство енергетики і Міністерство природних ресурсів, на мій погляд, це цілком логічно, з точки зору видачі екологічних дозволів. Адже йдеться і про видобуток нафти, газу… Але водночас, я не бачив повноважень передбачуваного міністерства і не можу сказати, чи є в них якийсь потенційний конфлікт.

Розмовляла Олена Голубєва


Джерело: www.112.ua