Новини України та світу

Два шляхи президента Зеленського

Два шляхи президента Зеленського

Джерело: 112.ua

Верховну Раду України вже прозвали “зеленим принтером” через високу швидкість, з якою ухвалюють нові закони. І не дивно, бо щодня парламент приймає рішення по 15 – 20 питаннях. Такої рекордної активності не було раніше.

Висока швидкість підготовки та ухвалення законів має свою ціну. Як свідчить практика, платити доводиться демократичними процедурами, а найголовніше – якістю законопроектів. Не дарма регламент Верховної Ради визначає, що законопроект має бути проаналізований Головним науково-експертним управлінням Верховної Ради і опрацьований у Комітетах. А після голосування у І читанні народні депутати мають право вносити свої правки до законопроекту і наполягати на їх розгляді у сесійній залі. Звісно, якщо головний Комітет не врахував ці правки під час підготовки законопроекту до другого читання.

Я вже мовчу, що депутати мають право протягом 14 днів внести альтернативні законопроекти. А Верховна Рада може тільки скоротити строки внесення альтернативних законопроектів та правок до них. А не повністю позбавити депутатів цього права.

Маючи у складі фракції “Слуга народу” 251 депутата + спікер та віце-спікер, немає жодних проблем йти за процедурою. Необхідні 226 голосів у команді президента всеодно є.

Представники “Слуги народу” зауважують, що інколи регламент стає жертвою на користь швидкості змін. І люди це підтримують. Проте саме процедура погодження законопроектів у комітетах, правки і доопрацювання до другого читання підвищують якість законів. Так, демократія по своїй суті гальмує швидкість змін та проведення реформ. Адже необхідно погоджувати кожен крок з різними групами інтересів. Проте саме демократія є запобіжником від узурпації влади будь-ким.

Зараз вимальовується картина, що у Володимира Зеленського є два шляхи президентства, з відповідними фіналами. Якщо Володимир Олександрович прагне увійти в історію як реформатор, тоді доведеться впровадити жорстку політичну дисципліну.

Як водиться, фракція “Слуги народу” неоднорідна. Із відповідними відцентровими силами. Про те, що відбудеться, якщо відцентрові сили не впорядкувати, я розкажу наприкінці статті. А зараз про впровадження дисципліни.

Правильно сказав Микита Потураєв на тренінгу фракції у Трускавці: “Ви тут опинилися тому, що виборець шукав людей політичної партії Слуга народу. І йому було однаково, яке прізвище буде зазначено у цьому рядку. Ці вибори виграв Володимир Олександрович Зеленський”. Тому внутрішні амбіції окремих груп всередині “Слуги народу” доведеться взяти під контроль.

Незважаючи, що головним адресатом новацій будуть члени президентської фракції – зміни торкнуться й інших політичних сил. Це матиме загальний позитивний ефект для будування справжніх політичних еліт. Хоча і першочергова мета – дисципліна всередині пропрезидентської вертикалі.

А тепер перші кроки, які, на мою думку, варто зробити. Деякі з них вже зроблені.

1. Скасування депутатської недоторканності. ЗРОБЛЕНО

У Верховній Раді України ніколи не було проблеми з погодженням притягнення до відповідальності нардепів. Проте, коли питання виносили на голосування, то депутати заявляли про політичний тиск, могли приховувати докази, тікати з країни й уникати відповідальності.

Раніше нардепів прослуховували поза законом, а відповідні аудіозаписи використовували для політичного шантажу. Тепер прослуховувати нардепів можна за рішенням слідчого судді без погодження парламенту. Відповідно, тепер матеріали прослуховування можуть стати доказами у кримінальних провадженнях.

2. Відповідальність за незаконне збагачення. ЗРОБЛЕНО

Доведене незаконне збагачення має стати основним злочином, за який мають відповідати політики. І перш за все – народні депутати.

3. Імперативний мандат. Він має стосуватись не лише списочників, а й мажоритарників, висунутих партіями. ПОКИ НЕ ЗРОБЛЕНО

Якщо народний депутат, обраний за списком, або висунутий партією не вступає у фракцію своєї партії – він має скласти мандат.

Якщо член фракції “кнопкодавить” – партія повинна мати право відкликати цього депутата.

Якщо член фракції має думку щодо майбутніх голосувань – він повинен мати право аргументувати свою позицію на засіданні фракції. Та якщо він не переконав колег і фракція вирішила голосувати інакше – цей нардеп має проголосувати так, як вирішили на засіданні фракції. Якщо депутат голосує всупереч фракції – такий народний депутат має скласти мандат за рішенням партії. Навіть якщо він мажоритарник, висунутий цією партією.

4. Удосконалення Регламенту Верховної Ради України.

В новому регламенті варто передбачити не лише процедури законотворчості, але й виписати права та контрольні функції парламентської меншості. Зокрема, Рахункову палату парламенту має очолювати представник меншості, контрольні комітети також мають бути під керівництвом меншості. Окрім цього, парламентській меншості необхідно дати можливість формувати порядок денний на одне пленарне засідання на тиждень. Адже демократія – це не лише можливості більшості, але і права меншості. І не забуваймо про унормування порядку формування та розпаду парламентської коаліції. У повній мірі ми відчули негатив відсутності цих розділів регламенту у VIII скликанні парламенту.

Наступними кроками може стати перехід на пропорційну систему відкритих списків. Але важливіше ввести обов’язкову партійність кандидатів, яких висувають політичні партії.

Якщо ухвалити ці перші три кроки, вдасться зменшити вплив фінансово-промислових груп на парламент. Особливо це торкнеться олігархів, які мають “своїх” депутатів у різних фракціях.

Зрештою, комплекс цих дій зумовить зростання політичної культури в державі. А головніше, у парламент та місцеві ради будуть йти справжні політики, а не заробітчани. Як результат – це може призвести і до стрімкого економічного зростання. Хоча це скоріше побічний ефект.

Якщо ж Володимир Зеленський дозволить групам всередині наростити м’язи – партія “Слуга народу” матиме ті ж проблеми, що розвалили Партію регіонів і “Блок Петра Порошенка”.

Сергій Биков

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua

Close