Новини України та світу

Довге відлуння імпічменту: Як “під роздачу” потрапив Курт Волкер

Довге відлуння імпічменту: Як "під роздачу" потрапив Курт Волкер

Джерело: 112.ua

Історія з ймовірним імпічментом президенту США Дональду Трампу (причетною до якого виявилися українська сторона) рикошетом зачепила одну знану в Україні персону. Мова про спеціального представника Державного департаменту США Курта Волкера, котрий подав у відставку на тлі останнього скандалу. Це доволі погана звістка, оскільки Волкер належав до пулу безсумнівних друзів України. Окрім того, невідомо, чи буде збережена ця посада в принципі. Єдиний позитив у всій цій історії полягає в тому, що інформація про звільнення Волкера не має стовідсоткового підтвердження. Вона дійшла до нас з американських медіа: The New York Times та CNN проінформували читача про те, що Курт в усній формі повідомив держсекретаря Майкла Помпео про намір скласти повноваження.

Хто такий Волкер і що сталося?

Волкер – безперечно, радикал, але не в українському розумінні. Будучи провідним експертом з питань Європи та пострадянського простору, Курт Волкер належав до когорти “яструбів”, що наполягали на активнішій протидії російській агресії. Свою кар’єру він розпочав ще при Буші, продовжував при Обамі, і ось тепер – при президенті Трампі. Волкер також тісно співпрацював з покійним сенатором Маккейном – ще одним союзником України.

Свого часу поява Волкера на Донбасі (на його новій посаді) мала ефект фурору. Зі спокійною стриманістю і відвагою він відвідував зони бойових дій і створював інформприводи безкомпромісними заявами. Одна з них полягала в іменуванні ситуації на Сході “гарячою війною, а не замороженим конфліктом”. Друга теза від Волкера – Росія “бере в конфлікті (на Донбасі) безпосередню участь”. Третє відоме твердження стосувалося того, що Москва “прорахувалася”, бо попри всю військову міць Росії, “її спроби захопити цю територію не дуже-то й вдалі”.

112.ua

Водночас Волкер визнав те, що вже анексовані землі повернути з-під неформального протекторату Росії буде вельми тяжко, навіть неможливо. І що ніхто (навіть Америка) не прагне воювати з Росією, яка є “надто сильною”. Проте так чи інакше протистояти РФ доведеться. Особисто Волкер бачив вихід у розгортанні міжнародної миротворчої місії на українському Сході. А ще він був категоричним противником нашумілої “формули Штайнмайера”.

Американський спецпосланець не боявся озвучувати малоприємні новини для України, як не боявся він “потривожити” й зарозумілість Росії. При всьому цьому він виступав також в ролі контактера з помічником Путіна Владиславом Сурковим. Свого часу Олена Зеркаль, колишня заступниця міністра закордонних справ, пропонувала розширити двосторонній формат зустрічей “Волкер + Сурков”, додавши до нього українського представника. А хтось навіть називав цей тандем “Третім Мінськом” і покладав на перемовини Волкера і Суркова окремі надії.

Тепер все це в минулому. Після розкручування скандалу, який спалахнув через розмову Дональда Трампа та президента України Володимира Зеленського, репутація Волкера в Америці опинилася під ударом. Адвокат Трампа Руді Джуліані розповів, що Волкер був причетний до організації зустрічей з людьми із команди Зеленського, зокрема, з помічником президента Андрієм Єрмаком. Він навіть опублікував у Twitter скан переписки з Волкером про організацію зустрічі.

Довге відлуння імпічменту: Як "під роздачу" потрапив Курт Волкер

Після одкровень Джуліані Волкера чекають на допит Палаті представників американського Конгресу. Поки що його ніхто ні в чому не звинувачує, але, ймовірно, конгресмени захочуть почути щось нове про “позастатутні” стосунки Трампа і Зеленського. “Ми все ще очікуємо почути все, що він знає про цей скандал”, – повідомили в Конгресі.

Та єдиним доведеним на сьогодні фактом є те, що 26 липня Курт Волкер мав перемовини з новообраним президентом України Володимиром Зеленським. Їхня розмова мала місце наступного дня після дзвінка Трампа Зеленському. При цьому, за офіційними повідомленнями, Волкер і Зеленський всього лише обговорили співпрацю між країнами та підтримку України з боку США.

Реакція на відставку

“Тривожна новина з Вашингтона – у відставку подав Курт Волкер, спеціальний представник США по Україні. Його внесок у зміцнення нашого стратегічного партнерства з США важко переоцінити. Як важко переоцінити і його твердість та стратегічне бачення протидії російській агресії”, – твітнув екс-президент України Петро Порошенко. В наступному пості він зазначив, що “з Куртом нам в Україні почувалося впевненіше – і за мирне врегулювання, і за прогрес на шляху реформ, і за роль США. Ти встановив високий стандарт довіри і ефективної взаємодії, який не просто буде перевершити будь-якому наступнику. Щиро вдячний, Курте!”.

Щоправда, в поінформованих колах подейкують, що скорбота Порошенка за Волкером має очевидний особистий присмак. Адже Волкер працював в компанії BGR group. Саме цю компанію Порошенко через Національну раду реформ, котру очолював його протеже Борис Ложкін, найняв для лобіювання своїх інтересів.

Кілька добрих слів для Волкера знайшов і екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін. “Курт Волкер – це перша не політична, а саме реальна втрата. Ми йому небайдужі, це дуже рідко трапляється в політиці. Дякую, Курте. Дуже шкода. Це тільки початок”.

“Вписався” за Волкера і лідер Радикальної партії Олег Ляшко: “На відміну від багатьох світових лідерів, які російську агресію на Донбасі називають то “внутрішнім конфліктом”, то “вашою проблемою”, Курт Волкер чітко називав речі своїми іменами. Ми всі відчували, що у Вашингтоні питаннями України займався справжній друг, який не гнався за швидким миром за будь-яку принизливу ціну. Тому очевидно, що його прикра відставка загальмує процес досягнення справедливого миру на Донбасі”, – написав український політик на своїй сторінці в Facebook.

“У Москві сьогодні п’ють шампанське, – відзначає в соцмережі нардеп Ірина Геращенко. – В принципі, можна збирати “нормандський формат”… Макрон і Меркель про себе вже все почули, тепер ось і ця надважлива комунікація стала історією”, – пише вона, маючи на увазі ті негативні оцінки, які Трамп в розмові із Зеленським надав згаданим лідерам.

Довге відлуння імпічменту: Як "під роздачу" потрапив Курт Волкер

Загалом же для Геращенко “це – дуже погана новина”. “Спасибі за постійну і незмінну підтримку України. За відкритість і готовність до діалогу, за підтримку сімей заручників, відданість рішенням проблеми світу, вміння і готовність називати речі своїми іменами, справжню включеність в проблематику Донбасу, десятки візитів на лінію фронту, зустрічі з сім’ями політв’язнів і моряків, зацікавленість в роботі на результат, а не просто формальне участь в процесі, вірність нормам міжнародного права і демократії. Ми дуже цінували цей діалог”, – резюмувала вона.

Відставці Волкера натомість зрадів лідер “Опозиційної платформи” Віктор Медведчук. “Відставка Курта Волкера – результат архинепрофессіоналізму і відвертого шкідництва спецпредставника Держдепартаменту США з питань України, який вів переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим. Незалежно від того, що стало спусковим механізмом цієї відставки, ця подія свідчить: Волкер остаточно і безповоротно провалив переговори щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі”, – зазначив Медведчук.

Медведчук висловлює сподівання, що його власна оцінка співпала з оцінкою, яку Волкеру дали у Вашингтоні, однак тут далеко не все так просто.

Епоха “яструбів” добігає кінця?

За даними американських ЗМІ, Курт Волкер насправді не тільки не намагався допомогти Трампу із “втопленням” його суперника Джо Байдена, а навпаки – доносив до українського керівництва думку, що реагувати на забаганки Трампа не варто. Він, мовляв, якраз нівелював все негативне враження від тиску Трампа та його правника Джуліані на українську владу. 

Звичайно, що інтерпретація Джуліані перевертає все з ніг на голову та виставляє роль Волкера у неприглядному світлі, а його самого робить частиною тандему Трамп-Джуліані, котрий добивався від Зеленського слідства по справі сина Байдена. В цьому контексті найбільш інтригує те, які свідчення дасть Палаті представників Курт Волкер вже найближчими днями.

Водночас засновник аналітичного центру “Інститут Горшеніна” Кость Бондаренко вважає, що роль Курта Волкера – надто переоцінена. І все завдяки Петру Порошенку, котрий зробив з цієї особи постать міжнародного значення. Але, разом із тим, “відставка Волкера говорить про зміну політики США щодо України, Росії та Мінського процесу. Якою буде ця політика – незрозуміло”, – зазначає Бондаренко. Він також пов’язує його діяльність з “яструбиною політикою” Джона Маккейна, але при цьому констатує, що Волкер завжди діяв суворо у межах тих повноважень, які йомуо делегували в Держдепі.  

Іншими словами, сам по собі Волкер не є значимою фігурою. А зі смертю Маккейна справжніх (читай: дієвих та впливових) яструбів стало критично мало.

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник нагадує про відставку ще одного з них – Джона Болтона, тепер вже колишнього радника президента США. Болтон також був відомий яскраво вираженою антиросійською позицією, а президент Трамп, мовляв, не проти домовлятися з Кремлем. Політика Болтона та Волкера перестала задовольняти Білий дім, у зв’язку з чим перший з них вже подав у відставку, а інший – стоїть на її порозі, вважає Бортник.

І все таки зводити Курта Волкера до пішака на шахівниці не варто. “Я не можу пригадати американського високопосадовця, який за два роки понад десять разів бував в Україні, і не лише в Києві, а й в Авдіївці, Маріуполі, Краматорську. Ця людина достатньо досконало знала ситуацію в Україні”, – пише у соцмережі директор Інституту світової політики Євген Магда.

“Найбільше моє занепокоєння – це те, що ця посада взагалі буде скасована. Існування цієї посади в структурі Держдепартаменту було помітним сигналом для міжнародних гравців про те, що США зацікавлені у ситуації в Україні”, – вважає Магда.

Дійсно, до 2017 року посади спецпредставника Держдепу не існувало. Курт Волкер став першим, хто її посів, і, можливо, останнім. Однак наразі навіть це не головне. Значно важливіше те, як зустрінуться 1 жовтня президент РФ Путін та адвокат Трампа Джуліані. Обидва вони у цей день відвідають Єреван, де й має відбутися рандеву. Ця подія прояснить багато нюансів, а, зокрема, й те, яку політику щодо Росії провадитиме президент Трамп в останні місяці своєї поточної каденції.

Наталія Лебідь


Джерело: www.112.ua