Новини України та світу

Дешеве кредитування, іпотека під 12%: Що Гончарук пообіцяв Верховній Раді

Дешеве кредитування, іпотека під 12%: Що Гончарук пообіцяв Верховній Раді

Джерело: 112.ua

Вітаю, шановні народні депутати. Це дуже хвилюючий момент. Дякую за високу довіру і можливість тут виступати. Дякую, пане президенте, це велика честь для мене. Останні тижні я рідко заходжу в інтернет. Там можна почитати дуже багато всього цікаво, в тому числі і про мене, багато про себе дізнався нового. Але вчора мені прислали одне відео, воно з 2013 року, де я на Майдані зі своїми товаришами щось дуже емоційно пояснюю окремим журналістам. Ми тоді намагалися поставити палатки, і хтось був проти, а я пояснював, чому це дуже важливо, чому важливо щось робити, щоб країна змінилася. Тоді на запитання, хто я такий, я відповів, що я громадянин України. З того часу в цьому плані нічого не змінилося. Я простий громадянин України. Але змінилося інше. Тоді на Майдані було страшно. Я дуже добре пам’ятаю це відчуття. Зараз ні. Зараз у цій країні не страшно, і це головний здобуток, який ми маємо після Майдану.

Вже доконаний факт, що в Україні до влади прийшло нове покоління. Ви – наймолодший склад ВР за всю її історію, найкраще тому підтвердження. Ще один цікавий факт про це скликання ВР, якщо я не помиляюся, що в цьому складі рекордна кількість жінок. Дуже багато жінок – прекрасних, сильних, розумних. Я думаю, що обидві ці закономірності варто перенести і на уряд.

Цьому уряду буде дуже непросто. Ви усі знаєте про проблеми, які є у нас в країні. Це і борги, які дісталися нам у спадок, це об’єктивна дійсність. У наступному році кожну третю гривню ми будемо витрачати на обслуговування боргів. Це і вщент розбита інфраструктура, у нас кожен день горить локомотив якийсь на УЗ. Описувати вам дороги немає сенсу, ви це прекрасно знаєте. У нас у жахливому стані комунальне господарство, в окремих містах ми опалюємо космос, тобто фактично 50% тепла йде у повітря. У нас більше 10 млн людей живе за межею бідності. У нас війна на сході. І у нас досі при всіх цих обставинах досі корупція. Ми досі не справилися з тим, що хтось приходить до влади для того, щоб щось пилити. Цьому потрібно покласти край і ми це зробимо. У новому уряді красти не будуть. Перед цим новим урядом стоїть найважливіше завдання – економічне зростання. Тому що всі ці проблеми, які я перелічив, вирішуються економічним зростанням. Нам потрібно зростати не по 2-3%, а мінімум по 5-7%. Це дозволить нам потроху наближатися до того рівня, який зараз прийнятний і нормальний у світі.

Що потрібно для економічного зростання? Ми всі ці рецепти насправді знаємо. Для економічного зростання, це, до речі, має дати нам мільйон робочих місць, ми маємо не забувати, що у нас з країни їдуть люди дуже часто тому, що вони не можуть знайти собі тут місця, не можуть самоаналізуватися. Це надзвичайно важливо. Так от, що потрібно для того, щоб у нас утворювалися робочі місця, щоб у нас розвивалася економіка? Насправді все дуже просто, потрібні для початку дешеві ресурси. У нас дуже дорогі ресурси, нам не вірять як країні. Не вірять, тому що ми дуже довго поводили себе так, що ми не дуже заслуговували на довіру. Це потрібно змінити.

Я вже казав про те, що в Україні може бути іпотека у гривні під 12-13%. Це абсолютно точно можна зробити наступного року. Вже цього року може знижуватися відсоткова ставка за кредитами. Люди почнуть робити бізнес. Це може запустити будівництво і промисловість. Дешеве кредитування – це одна з тактичних цілей, які ми поставимо перед собою найближчим часом. Звичайно, не можна втручатися у незалежність НБУ, ми це дуже добре розуміємо. Це не політичний орган, і їх незалежність в принципі є основою макростабільності країни, її підривати не можна, не будуть вірити. Але уряд має знаходитися у постійному діалозі з НБУ, щоб вони не були надто консервативними, щоб вони відпускали іноді, іноді давали можливість трохи більше знизити кредитну ставку для того, щоб люди могли отримати ресурси і використати їх для своєї власної справи, купівлі житла тощо. Ми це будемо робити.

Друга важлива обставина, нам дуже важливо змінити ставлення до України в світі. Це про імідж. Наш кредитний рейтинг говорить сам за себе, усі ці спекулятивні назви не ображають, але це результат нашої з вами спільної роботи в останні десятиліття. Це потрібно змінити якнайшвидше. І основою для таких змін має бути співпраця з нашими міжнародними партнерами і кредиторами. тому вже за декілька тижнів у Києві буде місія МВФ, з якою ми будемо вести перемовини щодо нової 3-4-річної програми співпраці з Україною.

Дешеві ресурси – це перша обставина. Друга – рівні правила. Дуже довго у країні велика кількість людей вважала, що Україну можна, як державу, використовувати для створення для себе конкурентних переваг. Ми це припинимо. Залізну дорогу, обленерго, облгази тощо не можна використовувати для отримання надприбутків за рахунок інших. Це означає, що енергоринки, інфраструктура – це сфери, у який пріоритетно має бути забезпечена конкуренція. Це означає, що Україна буде прагнути до інтеграції з європейським енергетичним ринком. Ми знаємо, що за планом це має відбутися у 2023 році, це дуже довго. Ми будемо робити все для того, щоб, як мінімум, не відсунути, а як максимум, наблизити цю дату. Все це вкупі з іншими необхідними чинниками призведе до того, що люди будуть у платіжках отримувати менші цифри. Ми перестанемо дотувати неефективність, ми перестанемо платити надприбутки монополістам. Це ще одне дуже серйозне, дуже складне, але надзвичайно пріоритетне завдання уряду.

Президент поставив дуже амбітну задачу – він кожен раз повторює: “Ні-ні, це дуже довго, давайте за 5-6 місяців зробимо все, що необхідно”. Я з ним абсолютно згоден. Я не бачу жодних підстав не ухвалити вже в цьому році, 3-4 місяці у нас на це є, усі необхідні системні, структурні законопроекти. А потім у наступному році працювати над їх імплементацією. У цьому році так само важливо почистити Податкову від корупції, навести порядок з податковим адмініструванням. Бізнес-платник податків має відчувати себе комфортно у відносинах з державою. У нас там є чудовий, на мою думку, менеджер, і ми будемо його всіляко підтримувати.

Ще однією бідою в Україні є контрабанда, ви це знаєте. Вона вбиває конкурентів, не дає нормальному бізнесу розвиватися. Це також потрібно припинити. Як це зробити, ми дуже добре знаємо. Вже є нормальна взаємодія між новою Митною службою, Прикордонною службою. Дай боже, з поліцією, СБУ також буде ще краща взаємодія уряду. І я розраховую на те, що до кінця року ми забудемо про контрабанду як про системне явище.

Серед пріоритетних дій, серед усього того, що нам потрібно зробити, нам потрібне економічне зростання не як самоціль. У нас дуже багато людей живе за межею бідності, про них ми не можемо забувати. У нас в Україні задекларований неадекватний прожитковий мінімум. Той мінімум, який у нас на папері, насправді не дає реальній людині можливість прожити. Один класик сказав про те, що мудрість починається з того, щоб називати речі своїми іменами. Так-от ми, напевно, почнемо з того, що почнемо називати речі своїми іменами – прожитковий мінімум прожитковим мінімумом, корупцію корупцією тощо. Ми вже з командою напрацювали, і вже у ВР зареєстровано 37 законопроектів, які є нашими першими кроками. Я з радістю поділюся з вами цими ідеями і замислами. А зараз прошу підтримати мою кандидатуру і команду, яку я запропоную вам у разі, якщо я отримаю таку підтримку. Дуже вам дякую. Слава Україні!

Олексій Гончарук


Джерело: www.112.ua