Новини України та світу

День Хрещення Київської Русі: Все, що потрібно знати віруючим

День Хрещення Русі відзначають щорічно 28 липня

Джерело: 112.ua

День Хрещення Київської Русі: Все, що потрібно знати віруючим

У цьому році у неділю, 28 липня, в Україні відзначають 1031-ту річницю Хрещення Київської Русі. Це свято має багату історію і свої традиції. Зазвичай до Дня Хрещення Русі влаштовують хресну ходу і проводяться урочисті богослужіння. Але про все по порядку.

По суті

В Україні свято офіційно називається День Хрещення Київської Русі – України. Це державне свято, яке було засновано 25 липня 2008 року указом третього президента України Віктора Ющенка. Відзначається щорічно 28 липня.

Дату обрано не випадково. За переказами, саме в цей день у 988 році князь Володимир прийняв нову віру і повернувся до Києва, щоб охрестити народ Русі. До речі, точну дату хрещення так і не встановили, її відзначили лише ймовірно. Це 14 серпня (за старим стилем або 27 липня за новим) 988 року.

Екскурс в історію

Навернення у християнство було стандартною практикою Візантії у відносинах із войовничими народами-язичниками. Пізніше ту ж тактику було застосована відносно Київської Русі, для чого Константинопольський патріарх Фотій I направив до Києва місіонерів. Деякі джерела стверджують, що в цей час було хрещено київських князів Аскольда і Діра c “боярами” та деякою кількістю народу. Інші ж запевняють, що перше хрещення на Русі відбулося в часи Василя I (867—886) та патріарха Ігнатія (867—877).

Також зазначається, що першим правителем Київської Русі, який офіційно прийняв християнство візантійського обряду, стала княгиня Ольга. Вона домагалася хрещення і визнання Візантією Русі як рівної християнської імперії. При хрещенні отримала ім’я Олена. Також повідомляється, що симпатії до християн і християнства виявляв київський князь Ярополк Святославич, якого було убито варягами за наказом свого брата Володимира Великого, який в майбутньому і хрестив Русь.

День Хрещення Київської Русі: Все, що потрібно знати віруючим

Відомо, що князь Володимир вирішив хрестити Русь з політичних міркувань, в першу чергу сподіваючись цим кроком об’єднати ворогуючі землі та зміцнити власну владу.

Згідно з “Повістю минулих років”, до хрещення князя Володимира мало місце “Випробування вір”. Тоді київському князю надходили пропозиції прийняти мусульманство, юдейську віру, католицтво, однак він зупинив свій вибір на християнстві.

Згодом Володимир хрестився в Херсонесі, прийнявши нове ім’я – Василь. Також він охрестив дітей і підданих і одружився з царівною Анною з Візантії.

Масове хрещення народу відбулося у Дніпрі. При цьому не всі були згодні відмовлятися від язичництва, але їх “переконували”. Іноді за допомогою зброї.

Як відзначають День Хрещення Русі в Україні

В Українській православній церкві (Московського патріархату) заявили, що планують проведення урочистостей з нагоди Дня Хрещення Київської Русі.

Так, 27 липня о 13:00 на Володимирській гірці в Києві розпочнеться молебень, після чого планується провести хресну ходу з чудотворними іконами і мощами святих. Можливий маршрут хресної ходи Володимирська гірка -> Києво-Печерська лавра.

Також очікується, що 28 липня о 09:00 відбудеться урочиста Божественна літургія на площі перед Успенським собором Києво-Печерської лаври.

День Хрещення Київської Русі: Все, що потрібно знати віруючим

У Помісній православній церкві України також анонсувала низку заходів до свята.

“Провести 27-28 липня 2019 загальноцерковні святкування 1031-ї річниці Хрещення Русі-України: 27 липня вдень – Всенічне бдіння у Михайлівському Золотоверхому соборі Києва; 28 липня вранці – Божественна літургія в Малій (Теплій) Софії, хресну ходу до пам’ятника св. рівноапостольного кн. Володимиру і молебень”, – йдеться у повідомленні ПЦУ.

До речі, це буде перша хресна хода для ПЦУ, а проведе її, як очікується предстоятель Помісної православної церкви України митрополит Епіфаній. 

У 2018 році в столиці до свята обмежували рух транспорту, а в самому заході брало участь вище керівництво країни, в тому числі, колишній президент України Петро Порошенко.

Джерело: www.112.ua