Новини України та світу

363 за: Рада попередньо підтримала обмеження депутатської недоторканності

Зміни наберуть чинності після ще одного голосування (від 300 голосів нардепів), підписання документу спікером ВРУ, президентом і публікації закону в офіційній пресі

Джерело: 112.ua

363 за: Рада попередньо підтримала обмеження депутатської недоторканності

Верховна Рада попередньо підтримала проект змін до Конституції № 7203 щодо обмеження недоторканності народних депутатів. За проголосували 363 народних депутата.

Онлайн-трансляцію веде телеканал “112 Україна“.

Законопроект передбачає внесення змін до ст. 80 Конституції України. Зокрема, вилучається назва статті – “Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність” – та норма, згідно з якою “народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані”.

Інша норма статті продовжить діяти: народні депутати не будуть юридично відповідати за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Зміни мають набути чинності з 1 січня 2020 року.

Новини за темою: Скасувати не можна залишити: Як Україна 27 років робить депутатів “доторканними”

Нагадаємо, Верховна Рада восени 2017 року зробила перший крок назустріч зміні Конституції стосовно обмеження депутатської недоторканності. Депутатський і президентський законопроекти спрямували до КСУ понад 300 голосами народних обранців.

Документи відрізняються тільки тим, що відповідно до президентського зміни набудуть чинності з початку 2020 року, а згідно з депутатським – наступного дня після офіційної публікації.

Через деякий час Конституційний суд визнав депутатський і президентський проекти змін конституційними.

Проте правовий комітет звернув увагу на застереження у висновку Конституційного суду щодо здатності України забезпечити незалежність народних депутатів – і порадив доопрацювати законопроекти.

Восени 2018 року парламент постановив доопрацювати законопроект.

Новини за темою: Яких змін чекати від нового парламенту

Зазначимо, Конституція України і Регламент Верховної Ради визначають порядок змін до Основного закону в Україні.

Зареєструвати відповідний законопроект може тільки президент чи 150 народних депутатів. Потім документ розглядають комітети Верховної Ради і рекомендують парламентарям, розглянути їм законодавчі ініціативи чи ні.

Якщо не йдеться про питання, для вирішення яких треба проводити референдум, при розгляді під куполом проект змін до Конституції має набрати щонайменше 226 голосів, щоб направити документ на розгляд Конституційного суду України.

КСУ має опублікувати висновок щодо того, чи не протирічить ініціатива ст. 157 і 158 Конституції: чи не обмежує законопроект права і свободи людини, чи не спрямовані зміни на ліквідацію незалежності чи територіальної цілісності, чи не відбуваються зміни в умовах воєнного або надзвичайного стану, чи не розглядав парламент такі самі зміни протягом року та чи не змінювала Рада поточного скликання ті самі норми.

У Конституції не зазначено, у які терміни Конституційний суд має опублікувати висновки.

Новини за темою: Стефанчук прогнозує остаточне голосування за обмеження депутатської недоторканності у вересні

Тільки після цього депутати можуть “попередньо підтримати” законопроект – для цього достатньо 226 голосів. І тільки під час наступної сесії народні обранці зможуть ухвалити документ в цілому як закон – але щонайменше 300 голосами.

Ухвалений за такою процедурою закон мають підписати спікер ВРУ та президент. У перехідних положеннях документа значиться, коли він набирає чинності, але це може статися не раніше публікації в офіційному виданні.

Джерело: www.112.ua